Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2013
DIAMANT, antikslipad, 2,63 ct, ca TCape(K)/tydliga inneslutningar, skada på rondist, inneslutning som når ytan.
BROSCH, 14K guld/vitguld,13 antikslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cape/ SI, två nagg, längd 3,7 cm, vikt 4,2 g.
CARMOSÉRING, 14K guld, rubin,10 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g, rubinen med slitna fasettkanter och repor.
2 ALLIANSRINGAR, platina, 50 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-CR/VS, stl 16,5 mm, vikt totalt 3,8 g, ringskenaorna är skeva.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,32 ct, ca TW/SI1, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, diamanten sitter löst i sin fattning, ringskenan är skev.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 1,15 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS, BA Konstgjuteri, Stockholm 1999, stl 15,75 mm, vikt 4,8 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,86 ct, ca TW/VS2, Schalin, Östersund, stl 16,25 mm, vikt 6,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 flanderslipade diamanter 1,04 ctv, ca W-TCR(H-I)/SI briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, vikt 3,4 g, krokar.
RING, 18K guld, 39 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
COLLIER, 18K guld, 3 ovalslipade citriner, orientaliska halvpärlor, filigranarbete, vikt 7,9, längd 40 cm.
MATSILVER, 27 delar, silver/rostfritt stål, modell Olga, 6 bordsskedar, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 9 teskedar,GAB 1961-2003, totalvikt 1092,2 g.
RING, 18K vitguld, 35 briljant- 4 prinsess- samt 4 baguettslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI (mittstenen ca Ca/P), stl 18,5 mm, vikt 7,9 g.
ARMRING, 14K guld, 31 briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca W-TCR/SI, mått 6,1 x 5,0 cm, vikt 10,6 g, 2 diamanter med mindre skador.
RING, 18K guld/vitguld, cabochonslipad smaragd ca 8,00 ct, 17 briljantslipade och 4 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 10,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 62 briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 5,9 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca CA/VS-SI, stl 17,5 mm, Reijo Nieminen, Stockholm 1973, vikt 4,5 g.