Avslutad | Moderna – Lördag 17 augusti 2013
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, Sörlings Konsthantverk B, Stockholm 1984, vikt 15,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad peridot, nagg, 3 diamanter ca 0,05 ctv, ca W/VS-SI, vikt 1,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 peridoter, 1 peridot med mindre skada, 6 briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca W/VS-SI, 2 diamanter med mindre skador, 1 diamant sitter löst i sin fattning, stift, vikt 2,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, mått 0,8 x 1,9 cm, vikt 0,9 g.
BIRKS, ring, 18K guld, ametist, 18 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/VS, stl 15,5+ mm, vikt 2,1 g, etui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,28 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 1,5 g.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 18K guld, design Nina Koppel, Danmark, stl 17,75 mm, vikt 5,2 g.
MATSILVER, 20 delar, modell Svensk, 6 matgafflar, 1 bordsgaffel, 5 matknivar, 3 kaffeskedar, 2 efterrättsskedar, 1 matsked, 1 serveringsgaffel, 1 serveringssked, GAB 1990-tal, 2 lindor,