Avslutad | Moderna – Lördag 17 augusti 2013
ARMBAND, örhängen, sterlingsilver, armband längd 20 cm, örhängen 9 cm, totalvikt 30,9 g, Kenzo, etui.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct W/VS enligt gravyr, stl ca 16,75 mm, vikt 10,1 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/vitguld, lapis lazuli, briljantslipad diamant 0,08 ct W/VS enligt gravyr, stl ca 16,75 mm, vikt 17,8 g.
CLAES GIERTTA, ring, 18K vitguld, bergkristall med skador under klor och nagg, stenen sitter något löst i sin fattning, Stockholm 1983, stl ca 15,75 mm, träs på åt sidan och vrid, vikt 10,9 g. (d)
REY URBAN, brevkniv, sterlingsilver, Stockholm 1993, längd 25 cm, vikt 79,4 g, gravyr.
OLE LYNGGAARD, ring, love nr 5, 18K guld, design Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm. vikt 11,1 g, gravyr.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/P, vikt 1 g, stift.
COLLIER, fasetterade äkta ädelstenskulor i olika färger, ca 160 ctv, 5-radig, längd 50 cm, vikt 72,3 g.