Avslutad | Moderna – Lördag 17 augusti 2013
OLE LYNGGAARD, collier, Blomma, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, artnr. C2004-402, längd 42 cm, vikt 5 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/vitguld, 0,06 ct enligt gravyr, artnr. A1037-5005, stl 17,25 mm, vikt 9,7 g.
BÄGARE, sterlingsilver, hamrad yta, Svedboms, Vetlanda 1979, höjd 5,5 cm, vikt 97,8 g.
WIWEN NILSSON, manschettknappar, sterlingsilver, signerade Wiwen Nilsson, stämplade AN Lund 1955, vikt 12,0 g, monogram CJA. (d)
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, signerade Pertti Peuri, Finland 1987, längd 5 cm, vikt 9,0 g.
WIWEN NILSSON, brevkniv, sterlingsilver, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN Lund 1958, längd 12 cm, vikt 30,0 g, monogram samt datering. (d)
WIWEN NILSSON. glasunderlägg, 2 st, silver, Lund 1931, diameter 6,5 cm, vikt 45,8 g, monogram. (d)
LÉTUI, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,02 ct, TW(G)/VS2, GIA certifikat 2141914152, Stockholm 2013, stl16,5 mm, vikt 6,1 g, gravyr, originaletui.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/VS1, IGI cert F6E92851, 32 baguettslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca River-TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g, svaga fattningar hos de baguettslipade diamanterna.
STJÄRNRINGEN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,38 ct enligt gravyr, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.