221 - 240 av 295
1...111213...15 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 november 2013

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 hjärtslipade samt 2 radiantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca Fancy Yellow/SI, 2 radiantslipade samt 2 kite slipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/SI, stift, vikt 4,6 g.

Utrop: 86 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 2,00 ctv, River(E)/VS1-VS2, IGI certifikat F6A84919 och F6A40782, stift, vikt 2,0 g.

112 000 kr

Utrop: 125 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,03 ct, Wesselton(H)/SI2, GIA Report 6151859019, stl 17,25 mm, vikt 8,7 g.

Utrop: 42 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 161 briljantslipade diamanter (69 x ca 0,05 ct och 92 x ca 0,0067 ct) ca 4,12 ctv, ca W-TCr/VS, några SI-P1 bland de mindre diamanterna, mått 8,0 x 2,5 cm, vikt 13,4 g.

Utrop: 32 000 kr

GUNNAR FAHLSTRÖM, kedja/hänge/brosch, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 5,24 ctv, ca TW/VS, 5 runda fasetterade blå safirer, kedjans längd 45 cm, hängets höjd 4,5 cm, vikt 25,2 g, originaletui.

Utrop: 43 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VS1, GIA laserinskription 2146501955, briljantslipad diamant 0,50 ct River(E)/VS1, GIA cert 2151343064, vikt 1,5 g, stift.

30 500 kr

Utrop: 31 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 185 briljantslipade diamanter ca 11,50 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/VS, 37 blå safirer ca 37,00 ctv, längd 41,5 cm, vikt 40,4 g, etui.

Utrop: 135 000 kr

BROSCH, 14K guld, agatcamé, pärlor och rosenslipade diamanter, mått 5,0 x 4,5 cm, etui från Dresden, vikt 31,2 g.

Utrop: 28 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, onyxcaméer, äkta pärlor, rosenslipade diamanter och svart emalj, krokar, etui från Berlin, vikt 15 g.

Utrop: 29 000 kr

RING, platina/18K guld, mediumslipad diamant ca 2,30 ct, ca Light Yellow/VVS-VS, Guldsmed Ellen Curtis, Stockholm 2002, stl 17,75 mm, vikt 17,5 g.

Utrop: 59 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,40 ctv, TW(F)/SI2, GIA laserinskription, vikt 2,2 g, stift.

38 000 kr

Utrop: 42 000 kr

Smycken Pärlarmband

PÄRLARMBAND, orientaliska pärlor, 3-radigt, doserat, ca 2,10-5,60 mm, lås i 18K guld, en blå safir, fyra rosenstenar, längd ca 18 cm, säkerhetskedja.

14 000 kr

Utrop: 3 900 kr

ALLIANSRING, platina, 26 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W(H)/VS, Stockholm 1960, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 10 400 kr

LAPPONIA, manschettknappar, Goldstone, 18K guld, kopparmalm, design Björn Weckström, Finland, vikt 17,7 g.

5 000 kr

Utrop: 4 900 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,02 ct, TW(F)/VS2, HRD cert 12018154004, proportions excellent, polish very good, symmetry excellent, plomberad.

Utrop: 51 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 2,88 ctv, ca TW-W/VVS-VS, en diamant SI och en diamant med nagg, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 32 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 61 briljantslipade diamanter ca 4,89 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, nagg på en diamant och en diamant ca SI-P, vikt 11,6 g.

Utrop: 49 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 2,14 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 20 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,09 ct, TCR(I)/LC, HRD cert 12027267001, proportions excellent, polish excellent, symmetry very good, plomberad.

Utrop: 52 000 kr

KAROTT MED LOCK OCH FAT, silver, trähandtag, träknopp, invändigt delvis förgylld, pärlbård, höjd 11,4 cm, längd 30 cm, fatets diameter 22 cm, NK, Stockholm 1926 och 1928, total vikt 893,9 g, repor, bucklor.

Utrop: 5 100 kr