Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 november 2013
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 hjärtslipade samt 2 radiantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca Fancy Yellow/SI, 2 radiantslipade samt 2 kite slipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/SI, stift, vikt 4,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 2,00 ctv, River(E)/VS1-VS2, IGI certifikat F6A84919 och F6A40782, stift, vikt 2,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,03 ct, Wesselton(H)/SI2, GIA Report 6151859019, stl 17,25 mm, vikt 8,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 161 briljantslipade diamanter (69 x ca 0,05 ct och 92 x ca 0,0067 ct) ca 4,12 ctv, ca W-TCr/VS, några SI-P1 bland de mindre diamanterna, mått 8,0 x 2,5 cm, vikt 13,4 g.
GUNNAR FAHLSTRÖM, kedja/hänge/brosch, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 5,24 ctv, ca TW/VS, 5 runda fasetterade blå safirer, kedjans längd 45 cm, hängets höjd 4,5 cm, vikt 25,2 g, originaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VS1, GIA laserinskription 2146501955, briljantslipad diamant 0,50 ct River(E)/VS1, GIA cert 2151343064, vikt 1,5 g, stift.
COLLIER, 18K vitguld, 185 briljantslipade diamanter ca 11,50 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/VS, 37 blå safirer ca 37,00 ctv, längd 41,5 cm, vikt 40,4 g, etui.
BROSCH, 14K guld, agatcamé, pärlor och rosenslipade diamanter, mått 5,0 x 4,5 cm, etui från Dresden, vikt 31,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, onyxcaméer, äkta pärlor, rosenslipade diamanter och svart emalj, krokar, etui från Berlin, vikt 15 g.
RING, platina/18K guld, mediumslipad diamant ca 2,30 ct, ca Light Yellow/VVS-VS, Guldsmed Ellen Curtis, Stockholm 2002, stl 17,75 mm, vikt 17,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,40 ctv, TW(F)/SI2, GIA laserinskription, vikt 2,2 g, stift.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, orientaliska pärlor, 3-radigt, doserat, ca 2,10-5,60 mm, lås i 18K guld, en blå safir, fyra rosenstenar, längd ca 18 cm, säkerhetskedja.
ALLIANSRING, platina, 26 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W(H)/VS, Stockholm 1960, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g.
LAPPONIA, manschettknappar, Goldstone, 18K guld, kopparmalm, design Björn Weckström, Finland, vikt 17,7 g.
DIAMANT, briljantslipad, 1,02 ct, TW(F)/VS2, HRD cert 12018154004, proportions excellent, polish very good, symmetry excellent, plomberad.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 2,88 ctv, ca TW-W/VVS-VS, en diamant SI och en diamant med nagg, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 61 briljantslipade diamanter ca 4,89 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, nagg på en diamant och en diamant ca SI-P, vikt 11,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 2,14 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
DIAMANT, briljantslipad, 1,09 ct, TCR(I)/LC, HRD cert 12027267001, proportions excellent, polish excellent, symmetry very good, plomberad.