Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 november 2013
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 3,5-4 mm, 11 rader, lås/hänge/brosch i platina/18K vitguld, stavar i 18K guld/rodierat guld, briljant- medium- åttkant- och baguetteslipade diamanter ca 6,25 ctv, ca TW-Cr(F-J)/SI-P, några diamanter har mindre skador/nagg, svaga fattningar, längd 44 cm, total vikt 137,6 g, avtagbart broschfäste i låghaltigt vitguld.
RING, platina, 12 gammalslipade diamanter ca 5,60 ctv, ca TCr-TCa(I-L)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 9,4 g, 4 diamanter med skador, i övrigt mindre nagg, en diamant med natural på undersidan.
HÄNGE/KEDJA, 14K guld/vitguld, grön turmalin ca 22,00 ct, små repor, 5 droppslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca Cr-TCape(J-L)/VS-SI, kedja i 18K vitguld, längd 45 cm, vikt 12,7 g, material saknas i ramen.
ARMBAND, 18K guld/rodierat guld, briljantslipade diamanter 1,90 ctv enligt gravyr, ca W/P, Bengt Hallbergs Guldsmeds AB, bredd 1,8 cm, längd 19 cm, vikt 68,9 g, 2 diamanter är skadade.
RING, platina, kuddslipad diamant 6,44 ct, Cr(J)/SI1, kopia på HRD cert 13000068001, 2 fantasislipade diamanter ca 1,13 ctv, ca TCr(I)/VS, stl 16,5 mm, vikt 9,1 g, originalcert finns att tillgå.
ANTIK RING, överdelen i 10K guld och silver, sannolikt engelsk, 1700/1800-tal, gammalslipade diamanter, blå emalj, skenan i 14K guld och gjord senare, stl 20+ mm, vikt 10,2 g.
RING, platina, briljantslipad diamant 3,54 ct, TW(F)/VVS1, GIA cert 6127279548, 2 septagonala trappslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerade, mått 2,4 x 1,9 cm, 30 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VVS, vikt 25,7 g, clips.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 4,67 ctv (2,27+2,40 ct), TW(F)/SI2, HRD cert 10019726017, IGI cert F6A22927, stift, vikt 2,8 g, snurrebussar i 14K vitguld.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, kors, 7 gammalslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-TCR/VS-SI, vikt 9 g, etui, nagg på 2 stenar.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,07 ct, ca Cape/VVS-VS, flankerad av 6 små diamanter, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g.
COLLIER, 18K guld, 2 rubiner ca 3,00 ctv, 99 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW/VS-SI, längd 52 cm, vikt 17,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,75 ctv, ca W-TCr/SI, längd 18,3 cm, vikt 9,6 g.
RING, platina, smaragdslipad diamant 2,31 ct, TW(G)/IF (loupe clean), HRD cert 13022650001, 2 smaragdslipade diamanter 1,15 ctv, W-TCr(H-I)/IF, GIA dossier 1136349980 samt 1126953623, stl 16,75+ mm, vikt 6,3 g.
HÄNGE/KEDJA, snidad grön A-jade, obehandlad, mått 4,7 x 3,5 cm, vikt ca 21 g, rosa turmalin, silverkedja 44 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 3,01 ct, ca TW(G)/VS1, IGI cert F6B17930, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g.
RING, platina, smaragdslipad diamant 3,38 ct, TCr(I)/VVS1, HRD cert 11005139003, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 5,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 2,02 ct och 2,00 ct, TW(F)/VS2, GIA certifikat 2148264203 och 3145369504, stift, vikt 2,8 g.