Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 maj 2013
ARMBAND, förgyllt silver, 9 caméer 17 x 12 mm, August Pastarus Guldsmedsverkstad, Stockholm 1950, längd 19 cm, vikt 24 g, etui.
PÄRLCOLLIER, sterling silver, odlade sötvattenspärlor ca 13-14 mm, längd 48 cm, vikt 102,9 g, offround.
THOMAS SABO, hänge, sterling silver, svarta glasstenar, hörlurar, påse.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, 10 blå safirer, 1 safir med nagg, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, 1 diamant skadad, stl 16,25 mm, vikt 3,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, ca 3,30-8,00 mm, lås i silver, paste, längd 56 cm.
HEARTBREAKER, armband, sterlingsilver, emalj, berlocker, 1 berlock Thomas Sabo, längd 19 cm, vikt 34,8 g.
Accessoarer Övrigt
CIGARETTMUNSTYCKE, silver, bakelit, svensk kontrollstämpel, 1900-talets första hälft, troligen Frankrike, längd 10 cm, vikt 10,2 g.