Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2013
RING, 18K guld, mabépärla ca 6,25 mm, skadad, 9 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/P, stl 18 mm, vikt 3,8 g. Några diamanter skadade.
RING, 18K guld/platina, smaragd, 6 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv TW(F-G)/SI, en diamant med nagg, stl 18 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K guld/platina, rubin ca 0,30 ct, 22 medium- och åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv W(H)/VS, några skadade stenar, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 6,4 g.
BRUDKRONA, förgyllt sterlingsilver, odlade pärlor, C F Carlman Stockholm 1995, höjd 6 cm, diameter 12 cm, vikt 92,6 g, originaletui.
RING, platina, safirer, 8 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VVS-VS, 6 gammalslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17 mm, vikt 3,5 g, sliten ringskena. Ramen skadad, en safir med nagg.
BROSCH, 18K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(F-G)/P 1, längd 7,6 cm, vikt 4,6 g, Stockholm 1921.
COLLIER, 18K guld/platina, gammal- , åttkant- och rosenslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/SI, längd 45 cm vikt 5 g, Malmö 1914.
RING, 18K guld, 3 briljanter ca 0,45 ctv, ca Cr-TCr (I-J)/SI-P, stl 15,25 mm vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, 28 diamanter ca 1,10 ctv, gammal- och åttkantslipade, ca TW-W, mittstenen LBR/P, Stockholm 1969, stl 16,75 mm, vikt 11,6 g, fyra stenar med skador.
RING, 18K vitguld, 49 diamanter (40 baguette- och 9 briljantslipade) ca 0,82 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5+ mm, vikt 7,8 g.
ALTON, collier, 18K guld, Pege, odlade pärlor ca 7,89-3,97 mm, ametist, Falköping 1967, 10 x 12 cm, vikt 50,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,9-7,0 mm, längd 30 cm, lås Stigbert, 18K guld, cabochonslipad rubelit, vita syntetiska spineller.
COLLIER, 18K guld, korridormatta, Stockholm 1970, längd 41,5 cm, bredd 1 cm, vikt 64,1 g.
MOCCASKEDAR 12 st i sterlingsilver med emalj i olika färger, norska, vikt 105,2 g totalt (2 är lite olika), mindre emaljskador på 3 st.