Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2013
BROSCH, silver/18K guld, rosenslipade diamanter (flera skadade), vikt 8,1 g, tidigt 1900-tal.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,0-9,0 mm, offroumd, lås 18K guld, mabé pärla, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS-SI, längd 46 cm.
BROSCH, 18K guld, korallkula 13,13 mm, broschens diameter 2,3 cm, antik, K Andersson, Stockholm år 1900, vikt 6,7 g.
BROSCH, silver/förgyllt silver, 21 rosenstenar, blått glas, 3,5 x 1,7 cm, vikt 8,3 g.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, ca 3,10-3,90 mm, lås i 18K guld med fyra orientaliska halvpärlor, längd 43 cm, säkerhetskedja.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, doserade, ca 1,80-5,20 mm, lås i 18K guld, längd 52 cm, GD&Co, Malmö 1949, säkerhetskedja.
BROSCH, 14K guld, snidad camé, motiv föreställande en putto och rovfågel, mått 3,5 x 2,8 cm, vikt 13 g, skada på fågelns vinge.
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,65 ctv och 8 åttkantslipade diamanter 0,08 ctv, enligt gravyr, ca TCR-CA/VS, stl 17,25+ mm, Juvel Guld, Göteborg 1966, vikt 6 g, 2 mindre diamanter med skador i paviljong.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(F)/SI1, GIA certifikat 149117124, stl 16,5 mm, vikt 3 g, felaktig gravyr 0,69 ct.
BROSCH, 18K vitguld, i form av en uggla, 16 runt fasetterade smaragder ca 2,20 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 5,5 cm, Stockholm år 2012, vikt 17,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 hjärtslipade smaragder ca 0,52 ctv, 8 briljantslipade smaragder ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS, längd 2 cm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 1,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 0,50 ct, nagg på fasettkant vid krona samt mindre skada vid klo, 8 briljanter ca 0,72 ctv, ca W-CR/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g, en diamant skadad, en diamant med nagg på rondist.
ARMBAND, 18K guld, genombrutet mönster, längd 17 cm, bredd 4,3 cm, vikt 84,9 g, mindre oxidering.
ARMBAND, 18K guld, 11 cabochonslipade turkoser, 20 droppslipade blå safirer, ca 128 briljant och åttkantslipade diamanter, ca TW-W/VS-SI, svaga fattningar, total vikt 40,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,70 mm, lås 18K vitguld, 8 blå safirer, 16 briljant ca 1,30 ctv, ca W-TCR/P, längd 49 cm, 2 diamanter skadade.