Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2013
ARMBAND, silver/förgyllt silver, onyx, 2 pärlor ca 5 mm, 18 diamanter ca 0,56 ctv ca W-CR/SI-P, 1 glassten, inneslutningar når ytan, längd 17,5 cm, vikt 5,8 g.
Smycken Skjortknappar
4 SKJORTKNAPPAR, 18K guld, 4 rosenstenar, 2 något skeva, en av knapparna har en infattning i silver, totalvikt 4,6 g, etui.
PÄRLCOLLIER, 18K guld, orientaliska pärlor, antikt, ca 2,70-3,00 mm, längd 39 cm, vikt 7,7 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter 0,30 ctv, ca W(H)/SI, stl 18,25 mm, vikt 2,6 g. En diamant med litet nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct, ca TW(F-G)/SI2/hack, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
COLLIER, 18K vitguld, 5 safirer ca 6 ctv, ca 75 briljanter ca 0,75 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, vikt 25,2 g, längd 43 cm.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, en sliten klo, en sne klo, gravyr.
RING, 14K rodierat guld, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g.
BROSCH, 14K vitguld, 59 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/VVS VS, 4 x 4 cm, vikt 19 g, en diamant är skadad.
COLLIER, 14K guld/platina, kedja i silver, 11 mediumslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, rosenslipade diamanter längd 40 cm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, 2 blå safirer, nagg, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/ VS, stl 15,25 mm, vikt 5,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 6,75 mm 6 briljanter ca 0,30 ctv ca TCape(L)/SI-P, skruvmekanism, vikt 3,5 g.
RING, 14K guld/silver, 5 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(F)/P, rosenslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g, en diamant skadad.
ARMBAND, 18K guld/platina, 3 gammalslipade diamanter ca 0,20 ct, ca Cr(J)/SI-P, enkelslipade diamanter, längd 17 cm, vikt 14,3 g.