Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 april 2013
MORMORSUR, 2 stycken, silver, en cylindergång och en ankargång, skadade urtavlor, en defekt, en med gravyr, bucklor, ca 1900.
MORMORSUR, 2 stycken, silver, cylindergång, skadade urtavlor, defekta, bucklor, ca 1890, nyckel.
MORMORSUR, 2 stycken, silver, cylindergång, skadade urtavlor, defekta, mönster, en med skadad boett, bucklor, ca 1890.
MORMORSUR, 2 stycken, silver, cylindergång, skadade urtavlor, defekta, bygel saknas, en med mönster, bucklor, ca 1900
CYMA, mormorsur, Boett nr. 3316001/56, 34,5 mm, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.
Klockor Chopard
L.U.C, Bikupan, mormorsur, 37 mm, Boett nr. 10254, silver, cylindergång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, mönster, ca 1890.
FICKUR, 51 mm, savonett, Boett nr. 48447, doublé, ankargång, skadad urtavla, skadad boett (lock defekt), defekt, bucklor, ca 1915.
OMEGA, fickur, 53 mm, Boett nr. 1711304, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.
OMEGA, "Rödtolva", fickur, 51 mm, Serie nr. 5278875, Boett nr. 6166351, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1917, fickurskedja i gulmetall.
LONGINES, fickur, 53,5 mm, Boett nr. 1021177, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900, fickurskedja i gulmetall.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 63839, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1900, fickurskedja i vitmetall, ytterboett i vitmetall.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Worldmaster Original, Boett nr. 3304620, herrur, 37 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, perlonband, ca 1959.
Klockor Zodiac
ZODIAC, Hermetic, Cal 721, Boett nr. 762, herrur, 34 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1959.
SEIKO, Sportura, Kinetic, kronograf, herrur, 41 x 43 mm, Cal 7L22A, Ref nr. 7L22-0AD0, Serie nr. 462770, stål, kinetic, datum, defekt, glasbaksida, skadad boett, integrerad länk, viklås. ca 2005.
FICKUR, 38,5 mm, "Walleniüfs, Norkiöing", silver, repeterur (defekt), spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, senare boett (1857), signerad G.L. C5, ca 1820.
Klockor Helvetia
HELVETIA, "Telemetre", kronograf, herrur, 35 mm, Serie nr. 4014311, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, fasta bandstift, ca 1940.
Klockor Sinn
SINN, 756, Cal ETA 7750, Ref nr. 756.0280, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt, lösa visare, defekt boett, tryckknapp saknas, läderband, originalspänne, ca 2000.