Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 april 2013
PHENIX, F. Johansson, Stockholm, fickur, 49,5 mm, Boett nr. 6325264, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1910.
ZENITH, "Palmèr, Bollnäs", fickur, 52 mm, Serie nr. 1132069, Ref nr. 9663, Boett nr. 2464091, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 44 mm, Cal 315 (15 stenar, 12 size), Serie nr. 36839963, Boett nr. 80735, doublè, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1937.
HAVILA WATCH Co, Genève, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 67523, silver, ankargång, skadad urtavla, buckla, ca 1920.
BASIS, jaktur, 53,5 mm, gulmetall, stiftankargång, skadad urtavla, glas löst, ca 1910.
ZENITH, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 2113713, Ref nr. 118, Boett nr. 2980016, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.
ZENITH, fickur, 54 mm, Serie nr. 2384783, Ref nr. 6107, Boett nr. 3138935, silver, ankargång, skadad urtavla, buckla, ca 1920.
ZENITH, fickur, 54 mm, Serie nr. 1658236, Boett nr. 2620888, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1910.
VIKING, fickur, 52,5 mm, Boett nr. 223608, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.
FICKUR, 52 mm, Serie nr. 1107777, Ref nr. 9473, Boett nr. 2416691,silver, ankargång, skadad urtavla, buckla, ca 1900.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 53 mm, Boett nr. 163, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
ALCALA, fickur, 50 mm, Serie nr. 66040, Boett nr. 54288, silver, ankargång, skadad urtavla, visare lös, mönster, bucklor, ca 1920.
POLHEM, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 586198, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.
MORA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 5169726, Boett nr. 6012826, silver, ankargång, skadad urtavla, Boett signerad "Louis Brandt & Frére SA Bienne", bucklor, ca 1917.
FICKUR, 46 mm, Boett nr. 17207, silver, cylindergång, skadad urtavla, defekt, mönster, bucklor, ca 1880, fickurskedja i gulmetall, nyckel.
REVUE, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 1368483, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, glas skadat, bucklor, ca 1920.