Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 april 2013
Klockor Dolce & Gabbana
D&G, Dolce & Gabbana, damur, 19,5 x 31,5 mm, stål, quartz, mineralglas, strass, integrerad originallänk med strass, (några saknas) ca 2005.
Klockor Dolce & Gabbana
D&G, Dolce & Gabbana, Time, damur, 23 x 20 mm, gulmetall, quartz, mineralglas, strass (flera saknas), integrerad originallänk med strass, ca 2005.
Klockor Oris
ORIS, herrur, 37 mm, Cal 705, Boett nr. 7376, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1990.
Klockor Enicar
ENICAR, herrur, 35 mm, Ref nr. 147-01-02, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, läderband, 1970.
Klocktillbehör Tag Heuer
BOX, till Tag Heuer herrur, svart, 134 x 134 x 90 mm, ytterkartong, ca 2000.
FAVOR, fickur, 50,5 mm, savonett, Boett nr. 1000160, silver, ankargång, skadad urtavla, skadad boett (baklock löst), monogram, bucklor, ca 1940.
OMEGA, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 5257767, Boett nr. 6138739, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, motiv (bevingat hjul), bucklor, ca 1917.
SEELAND, fickur, 52,5 mm, Boett nr. 3407, silver ankargång, urverk signerat Invicta, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1910.
Klockor Revue Thommen
REVUE THOMMEN, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 1733845, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
FICKUR, 50 mm, savonett, Boett nr. 3506317, doublé, ankargång, skadad urtavla, monogram, mönster, ca 1940.
VIKING, fickur, 47,5 mm, Boett nr. 922108, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1920.
VIKING, fickur, 48,5 mm, Cal 522 (Cortebert), Boett nr. 989935, silver, ankargång, skadad urtavla, monogram, ca 1940, fickurskedja i gulmetall.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 50 mm, Cal 387 (17 stenar, 16 size), Serie nr. 19461222, Boett nr. 2752118, doublé, ankargång, skadad urtavla, glas löst, motiv, ca 1917.