Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 april 2013
SEIKO, midsize, 20,5 x 27,5 mm, Serie nr. 601846, Boett nr. 4N00-6880, doublé, quartz, hardlexglas, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 44P3-B.1, ca 1986, box.
SEIKO, Kinetic, Cal 5M42, Serie nr. 750920, Boett nr. 5M42-OE49, herrur, 37 mm, stål/plast, kinetic, hardlexglas, datum, gummiband, originalspänne, ca 2007, box.
FICKUR, 50 mm, savonett, Boett nr. 846495, doublé, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, läderpåse, ca 1930.
FICKUR, 49 mm, Boett nr. 154, vitmetall, cylindergång, skadad urtavla, motiv, ca 1890.
Klockor Birka
BIRKA, damur, 21 mm, Boett nr. 12884, 14K guld (Boliden), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1935.
Klockor Arsenal
ARSENAL, Neuchatel, mormorsur, 30 mm, Boett nr. 916001, gulmetall / lack, ankargång, boett signerad Aero Watch, ca 1975.
Klockor Roamer
ROAMER, San Marino, Boett nr. 487-8230 813, herrur, 31,5 mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1970, metallänk ej original.
SEIKO, herrur, 31 x 38 mm, Cal 7123 A, Serie nr. 170728, Boett nr. 7123-5240, doublé, quartz, hardlexglas, dag, datum, originallänk, viklås, Ref nr. C228, ca 1991.
Klockor Jacques Lemans
JACUES LEMANS, Formula 1, GMT, Ref nr. F5012, herrur, 44 mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, ca 2006, box (ej komplett), ytterkartong.
HEUER, stoppur, 53 mm, vitmetall, mekanisk, 30 min/60 sekunder, skadad urtavla, ca 1970.
OMEGA, stoppur, 53 mm, "Industri", Cal 1900 E, Serie nr. 1470594, Ref nr. MG 1553, vitmetall, mekanisk, 60 sek (100-skala) / 30 min, splitsekund (defekt), skadad urtavla, 1963.
OMEGA, stoppur, 54 mm, Cal 9046A, Serie nr. 2590363, Ref nr. MG 6311, svart stål, mekanisk, 3 sek / 2 min, skadad urtavla, ca 1966.
Klockor Excelsior Park
EXCELSIOR PARK, stoppur, 50 mm, Cal 1-68, Serie nr. 1746919, vitmetall, mekanisk, 30 sek/15 min, skadad urtavla ca 1970.
Klockor Viking
VIKING, fickur, 51 mm, Boett nr. 118429, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1930, kedja i gulmetall.