Avslutad | Moderna – Lördag 13 april 2013
SIRO KORU, armband silver, organisk form, Åbo 1973, längd 18 cm, vikt 25,4 g, trasig säkerhetskedja.
OLLE OLSSON, hänge/brosch med kedja, silver, signerad, Stockholm 1960-tal, kedja 50 cm, höjd 7 cm, vikt 26,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragd-, 8 baguette- och 8 briljantslipade diamanter, ca 1,80 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, blå safir 0,86 ct enligt gravyr, 12 briljantslipade diamanter 0,12 ctv enligt gravyr, ca W/VS, Ba Konstgjuteri Ab, Stockholm, stl 16 mm, vikt 5,5 g, 1 diamant skadad.
ARVO SAARELA, collier, armband, silver, tigeröga, Enköping 1966, längd 40,5 och 19,5 cm, vikt 82,3 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 100A, sterlingsilver, två tulpaner, mått 3,5 x 3 cm, tillverkad och såld i Köpenhamn mellan åren 1945-1951, vikt 6,4 g.
GEORG JENSEN, armband, nr 79, sterlingsilver, längd 19,5 cm, tillverkad efter 1945, svensk kontrollstämpel, vikt 22,3 g.
REY URBAN, armring, sterlingsilver, vågig form, hamrad yta, innermått 6,7 x 6,4 cm, Stockholm 1987, vikt 33,4 g.
RING, 18K guld/vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 11,5 g.
BVLGARI, collier, Bvlgari Bvlgari, 18K guld, onyx, längd 39,5 cm, vikt 31,1 g, originaletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCR/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-CR/SI, stl 16,25+ mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 62 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stift, vikt 3,6 g.
MARIANNE DULONG, örhängen, Kharisma och Klokkehat, 18K guld, korall, Danmark, längd 4 cm, vikt 10,1 g, originaletui.
RING I 3 DELAR, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/VS, mittringen stämplad Schöttle & Co, Norrköping 2004, stl 15,75 mm, vikt 15,6 g.