Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april 2013
ARVID WERNSTRÖM (1878-1811) bägare, silver, gallerkant, invändigt förgylld, Eksjö 17/1800-tal, höjd 5 cm, vikt 21,5 g, något bucklig på fotringen.
PÄRLCOLLIER, odlade pälror, ca 6,07-6,17 mm, längd 88 cm, lås silver, safirer, odlad pärla.
ARMRING, vitmetall, granater, säkerhetskedja, öppningsbar, saknas 1 sten, liten buckla.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 4 ovalslipade safirer, 4 briljantslipade diamanter, stift, vikt 2,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, silver, odlade sötvattenpärlor ca 12 mm, button, stift, vikt 4,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, silver, odlade sötvattenpärlor ca 12,5 mm, button, stift, vikt 5,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, silver, odlade sötvattenpärlor ca 13 mm, button, stift, vikt 5,7 g.
PÄRLCOLLIER, 3 st, odlade sötvattenpärlor ca 6-7,5 mm, vita, aprikosa samt färgade, del på vitt collier skadad, lås i silver samt gulmetall, längd 38 cm, 45 cm, samt 46 cm.
COLLIER, förgyllt silver, odlade sötvattenpärlor ca 9-10 mm, barocka, turkoser, längd ca 74 cm.
COLLIER, 3 st, odlade sötvattenpärlor ca 7-8,5 mm, äkta stenar, lås i silver, längd 46 cm 47 cm.