Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april 2013
RING, 18K guld, 29 rubiner, 6 briljanter ca 0,42ctv, ca TCape/VS, stl 17,5 mm, vikt 12,1 g, en rubin saknas, en rubin med inneslutningar som når upp till ytan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,42 ctv, W/SI enligt gravyr, stl 17, 5 mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 4,2 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, svart kula, lås sterlingsilver, längd 44 cm.
TRESTENSRING, 18K guld/vitguld, 3 medium- och briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TCr/VS, stl 15,75 mm, vikt 1,6 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, smaragd, mindre skador, innelutningar som når ytan, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, Svedboms, Vetlanda 1969, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g, 2 stenar med nagg.
Smycken Lås
LÅS, 18K vitguld, safir, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt ca 4,5 g.