Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april 2013
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade sötvattenpärlor ca 4 mm, silvertråd samt lås i silver, längd ca 43 cm.
RING, 18K vitguld, 1 briljant och 12 åttkantslipade diamanter 0,21 ctv enlig gravyr, ca TW-TCR/VS, stl 16,75 mm, Petterssons eftr, Stockholm 1967, vikt 2,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 runda fasetterade smaragder ca 0,54 ctv, stift, vikt 1,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/P1, längd 46 cm, vikt 1,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,44 ct, ca Cr/P1, inneslutningar som når ytan, 1963, stl 16,25 mm, vikt 1,6 g, slitna klor.
ENSTENSRING, 18K vitguld/guld, mediumslipad diamant ca 0,31 ct TW/P, nagg, stl 17,75mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld/vitguld, mediumslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/SI, 2 safirer, stl 17 mm, vikt 2,4 g, safirerna med nagg, sargfattningen skadad på ett ställe.
Dosor-Etuier Dosor
DOSOR, silver, oval, katt figur på lock, längd ca 3,5 cm, bredd ca 2,5 cm, vikt 17,6 g.
11 KAFFESKEDAR och en sockertång, silver, delvis förgyllning, samemotiv, vikt 158 g totalt.