Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april 2013
ÖRHÄNGEN, BROSCH, silver, paste, brosch, 2 cm, skruvmekanism, antikt, ( ej skruvmekanism), vikt 13,6 g.
FISKBESTICK, nysilver, 6 gafflar och 6 knivar med benskaft, engelska stämplar, tygpåse.
RING, 18K guld/vitguld, 3 gammal- och mediumslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca Tcape(L)/P, Göteborg 1926, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g.
ARMBAND, sterlingsilver, citriner, längd 18,5 cm, vikt 29,6 g, nagg på 2 stenar, något slitna fasettkanter.
RING, sterlingsilver, troligen onyx, nagg, stl ca 17,25 mm, vikt 17,1 g, mindre bucklor i skenan.
RING, 18K vitguld, 5 droppslipade rosa turmaliner, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 1,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenpärlor ca 5-6 mm, färgade, barocka, 6 radigt, lås i gulmetall, längd ca 52 cm.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade sötvattenpärlor ca 6-8 mm, barocka, färgade, tumlade gröna ädelstenar, lås i vitmetall, längd ca 48 cm.
PÄRLCOLLIER, 4-radigt, odlade sötvattenpärlor ca 3-12 mm, barocka, färgade, rosenkvarts samt bergkristall, lås i vitmetall, längd ca 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,7-7,0 mm, doserat, silverlås med odlad pärla, längd 50 cm.
PÄRLCOLLIER, 3 st, odlade sötvattenpärlor, grå med onyx, vita med gulmetall, bruna med lås i silver, ca 42, 45, 92 cm.