Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april 2013
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, turkosfärgade stenar, silverlås, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, silverlänk, odlade sötvattenspärlor, off round, vita/rosa ca 5,5 mm, kulor i vitmetall, längd max 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor, ca 7 mm, limegrönt färgad kvarts, längd 120 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round svarta färgade, ca 6 mm, längd 135 cm 3 lås.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ovala, svarta ca 4,5 mm, 3 lås i 9K guld, längd 130 cm.
BROSCH, silver, abalone shell, pyrit, odlade sötvattenspärlor, bredd ca 6,6 cm, vikt 16,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, vita button shape ca 7 mm/svarta, färgstenar, längd 125 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, turkosfärgade och bruna stenar, silverlås, längd 47 cm.
HÄNGE, 18K guld, syntetisk spinell ( 1,8 x 1,9 cm ), vita oäkta stenar, 4,7 x 2,2 cm, vikt 17 g, Stockholm 1950.
RING, 14K vitguld, odlad pärla, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 19,25 mm, vikt 5,8 g.
RING, 14K vitguld, smaragd, 12 åttkantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 4,1 g, nagg på smaragden, 4 diamanter med mindre skador.