Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april 2013
RING, 18K guld, 3 rosenslipade diamanter, 2 turkoser, stämplad JLF, Stockholm 1908, stl 19 mm, vikt 2,1 g.
ANDERS LUNDQVIST (1816-1857), tesil, silver, delvis förgylld, trähandtag, Stockholm 1833, vikt 41,4 g,
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, emalj, rektanglar, mått 11x14 mm, vikt 4,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, mekanism i vitmetall, sexkantiga med mönster 16 mm, vikt 11,1 g.
HÄNGE, sterling silver, droppformad gulbrun sten, röda stenar, bredd 5 cm, vikt 41,1 g.
MANSCHETTKNAPPAR, schackpjäser, sterling silver, höjd 15/18 mm, vikt 14,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ovala 5,5-6 mm, 1 silverlås 1 lås gulmetall, längd 88 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,5-7,7 mm, lås, 18K vitguld, odlad pärla, längd 102 cm, 2 pärlor med mindre skador.
BROSCH, silver, bergkristall, några folierade under stenarna, längd 9 cm, vikt 13,6 g.