61 - 80 av 251
1...345...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 9 mars 2013

Klubbad för

COLLIER, sterlingsilver, stelt, innermått 12x12 cm, vikt 38,7 g.

325 kr

Utrop: 350 kr

OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/vitguld, briljant 0,08 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl ca 16,5 mm, vikt 10,2 g.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 2,91 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g, 1 sten skadad.

ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca W/SI, 1 sten ca TCa, nagg på en sten, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 8 800 kr

BERND JANUSCH & ROSA TAIKON, ring, sterlingsilver, signerad, Trollbäcken 1967, stl 17,5 mm, vikt 27,7 g.

1 700 kr

Utrop: 800 kr

BORGILA, armband, sterlingsilver, blågrön emalj, Stockholm 1950-tal, längd 19,5 cm, vikt 33,0 g, 2 länkar med mindre emaljskador.

1 000 kr

Utrop: 800 kr

GEORG JENSEN, ring, 18K guld/vitguld, 3-delad, Fusion, design Nina Koppel, 8 briljanter ca 0,09 ctv, ca TW/VVS, stl 60 (ca 19,25 mm), vikt 19,0 g.

10 000 kr

Utrop: 10 400 kr

BVLGARI, ring, B-zero1, 18K guld, stl 16,25 mm (51), vikt 9,1 g, originaletui, ytterask.

4 900 kr

Utrop: 5 200 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,70 ct, W(H)/P2.

Utrop: 6 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,57 ct, ca TW(F)/VVS2, Kaplans, Stockholm 1994, stl 16,5 mm, vikt 8,3 g.

Utrop: 18 400 kr

Ädelstenar Safirer

GUL SAFIR, 1,30 ct, ovalslipad.

750 kr

Utrop: 700 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, 1,30 ct, ovalslipad, orenheter och håligheter som når ytan.

Utrop: 1 200 kr

WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver,ring- och stavlänk, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1956, länkarnas längd 1 cm, längd 19 cm, vikt 28,2 g. (d)

6 100 kr

Utrop: 3 900 kr

RING, 18K vitguld, akvamarin, nagg på fasettkanterna, stl 17,75 mm, vikt 6,4 g.

1 900 kr

Utrop: 2 100 kr

LAPPONIA, ring, Pluto, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.

250 kr

Utrop: 275 kr

BROSCH, förgyllt sterlingsilver, blå emalj, 3 blad, Norge, mått 4 x 5,5 cm, vikt 15,8 g.

800 kr

Utrop: 400 kr

COLLIER, 3-radig, lapis lazuli, malakit, kullås, förgyllt sterlingsilver, 20 mm, längd 43,5 cm.

1 000 kr

Utrop: 800 kr

LAPPONIA, örhängen, sterlingsilver, längd 4 cm, vikt 5,9 g, stift, originalpåse.

800 kr

Utrop: 700 kr

WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1959, länkarnas längd 0,9 cm, längd 19,5 cm, 27,4 g, (d).

6 100 kr

Utrop: 3 500 kr

LAPPONIA, ring, Mira, sterlingsilver, Finland 1991, stl 17,75 mm, vikt 6,5 g.

300 kr

Utrop: 325 kr