Avslutad | Moderna – Lördag 9 mars 2013
ARMRING, sterlingsilver, organisk form, märkt DES Maritschnig Sweden, 6x5 cm, vikt 53,9 g.
LES PAVÉS, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,45 ct, ca River(E)/VS1, stl 15,5 mm, vikt 9,3 g, originaletui.
MONTBLANC, collier, sterlingsilver, Star silver sparks long, nr ZL310, längd 124 cm, vikt 41,1 g, originaletui.
ARMBAND, 18K guld/stål, 18 diamanter ca 0,16 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 20,5 cm, vikt 20,3 g.
COLLIER, sterlingsilver, Malte Ström, Nutida svenskt silver, Stockholm 2001, fantasilänk, längd ca 47 cm, vikt 75,5 g, ask.
COLLIER, sterlingsilver, vridna stavar, design Birgitta Holmgren, Smedja Argentum, Göteborg 20006, längd 46 cm, vikt 13,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 32 fyrkantigt fasetterade rosa safirer, 4 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 7,7g, nagg och slitage på några safirer, briljanterna har sltina fasettkanter.
BROSCH, förgyllt silver, gul och blå emalj, i form av en fjäril, 5,3 x 2,8 cm, vikt 10,8 g, emaljskada.
ARMBAND, sterlingsilver, röd emalj, längd 18,5 cm, Danmark, svensk kontrollstämpel, vikt 24 g.
TIFFANY & CO, armband, Return to Tiffany heart tag toggle bracelet, sterlingsilver, längd 19,5 cm, vikt 40,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, kula med briljantslipade diamanter ca 2,56 ctv, ca W/SI, 3 skadade, ca 12 mm, längd 53 cm, vikt 12,3 g.
COLLIER, ÖRHÄNGEN, silver, rosa och vit emalj, Sporrong & Metallfabriks AB, Stockholm 1959 och 1960, längd 48,5 cm, skruv, vikt 46,6 g.
COLLIER, ÖRHÄNGEN, silver, ljusblå emalj, Sporrong och Metallfabriks AB, Stockholm 1959 och 1961, längd 45 cm, skruv, collieret saknar lås, vikt 55,7 g.
BROSCH, förgyllt silver, blå emalj, fjäril, Sporrong & Co, Stockholm 1948, mått 5,5 x 2,8 cm, vikt 12,6 g.