Avslutad | Moderna – Lördag 9 mars 2013
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, storlek 17,25 mm, vikt 8,1 g.
ENSTENSRING, 14K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 4,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, stl 17,75 mm, vikt 7,9 g.
BVLGARI, armband, Bvlgari Bvlgari, 18K guld, onyx, längd 18,5 cm, vikt 24,7 g, originaletui.
BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgari, 18K guld, onyx, stift, vikt 6,7 g, originaletui.
BVLGARI, collier, Bvlgari Bvlgari, 18K guld, onyx, längd 39,5 cm, vikt 31,1 g, originaletui.
ARMBAND, 18K guld, reliefdekor, 1960/70-tal, svenska importstämplar, längd 19 cm, vikt 75,7 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Love med blomma, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, design Charlotte Lynggaard, stl 15,75+ mm, vikt 5,2 g, hårfin spricka i skenan.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W-TCr/VS, vikt 1 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K matterat vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv ca W/VS, vikt 5,8 g.