Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 31 januari 2013
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 3497061, vitmetall, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, timvisare saknas, bucklor, ca 1905.
Klockor Dolce & Gabbana
D&G, Dolce & Gabbana Time, damur, 20,5 x 20,5, doublé, quartz, mineralglas, skadad boett, integrerad originallänk (skadad), längd 187 mm, ca 2005.
SEIKO, herrur, nr. 8222-7000, nr. 150386, stål, quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, stållänk ej original, viklås, ca 1980.
FICKUR, 66 mm, Boett nr. 70327, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, motiv "riksvapnet", ca 1900.
ILLINOIS, fickur, 52 mm, Serie nr. 1806517, Boett nr. 163513, savonett, doublé, ankarur, skadad urtavla, sekundvisare saknas, glas saknas, glasring saknas, ca 1906.
BUGATTI, damur, bicolour, quartz, safirglas, defekt, originallänk, stål, viklås, ca 1990.
Klockor Nilax
NILAX, damur, 35,5 x 27 mm, Cal Unitas 6488, Boett nr. 24041, vitmetall, manuell, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
FICKUR, 52 mm, savonett, gulmetall, ankarur, skadad urtavla, skadat glas, defekt, gravyr, ca 1930.
DROTT, herrur, 29 mm, Boett nr. 55617, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt axel, metallänk, ca 1935.
Klockor Record
RECORD, damur, Cal 108, Boett nr. 3193-155436, stål, manuell, plexiglas, formverk, skadad urtavla, ca 1930, stållänk ej original, längd 135 mm.
SEIKO, Kinetic, Cal 5M42-OH09, Ref nr. SKH 505P1, herrur, vitmetall/plast, quartz, hardlexglas, datum, gummiband, originalspänne, oanvänd, ca 2000.
Klockor Fortis
FORTIS, herrur, 32,5 mm, Cal Venus 180, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, boett signerad Enicar, ca 1950.
Klockor Lemania
LEMANIA, damur, Cal 88, Boett nr. 266, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955, metallänk ej original.
VENUS, herrur, nr. 61 58 10, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955.
Klockor DKNY
DKNY, damur, 12,5 x 32,5 mm, Ref nr. NY-3407, Boett nr. 110509, stål, quartz, mineralglas, pärlemorurtavla, strass, integrerad originallänk, ca 2005.