Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 31 januari 2013
MONDIA, herrur, 31,5 mm, Ref nr. 27.0220.850, doublé (10 micron), manuell, plexiglas, datum, konstläderband, originalspänne, ca 1970.
Klockor Tell
TELL, damur, 24,5 mm, Ref nr. 6921 0712 50 001, doublé (10 micron), manuell, plexiglas, ca 1970.
Klockor Michel Herbelin
MICHEL HERBELIN, Paris, damur, 30 mm, Boett nr. 3401, gulmetall, manuell, plexiglas, originallänk, ca 1975.
FICKUR, 50,5 mm, Boett nr. 14797, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1890.
P.N. WOHLIN, Stockholm, mormorsur, 35 mm, Boett nr. 5488436, silver, cylindergång, skadad urtavla, ca 1895.
Klocktillbehör Sjöö Sandström
ORIGINALLÄNK, till Sjöö Sandström herrur, stål, bredd 22/22 mm, längd 167 mm, viklås, box.
OMEGA, De Ville, Cal 681, Serie nr. 24675725, Ref nr. CD 566.005, Boett nr. 566.005, damur, 25 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1966, metallänk ej original.
"JOHN WARD", London, fickur, 56 mm, Serie nr. 16667, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, bucklor, skadad boett, ca 1820, nyckel.
POLHEM, herrur, 33,5 mm, Boett nr. 6901, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca, metallänk ej original.
SEIKO, herrur, 38 mm, Cal 7N43, Serie nr. 9N1285, Ref nr. SGGA18P1, Boett nr. 7N43-OBFO, doublé, quartz, hardlexglas, dag, datum, originallänk, viklås, ca 2009, box, ytterkartong.
Klockor Väckarur
VÄCKARUR, 3 st. går ej. 1 Noak, mekanisk, 1 Jaz, elektronisk, 1 Emes, Sonolux, elektronisk, i etui.