Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2013
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld/rödguld, kors, 16 briljanter ca 0,45 ctv, ca W/VS, varav 2 är gula behandlade, ärtlänk, längd 78 cm, vikt totalt 18,4 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, blå och vit emalj, repor och mindre skador i emaljen, vikt 10,6 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, vikt 9,2 g.
ARMRING, 19,2K guld, briljant-, åttkant- och rosenslipade diamater, 22 skadade, längd ca 17 cm, vikt 26,4 g, öppningsbar.
RING, 18K vitguld, 1 smaragdslipad och 2 briljantslipade diamanter 1,45 ctv enligt gravyr, ca TW(F)/VS2, Wasa smycken, Stockholm 1972, stl 18,5 mm, vikt 4,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 56 briljanter ca 5,10 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 18 cm, vikt 12,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljanter ca 7,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, längd 18 cm, vikt 15,1 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,50 ct enligt gravyr, ca River(E)/VVS1-VVS2, Decoma Atelje, Köping, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 mm, längd 89,5 cm, dobbar, passar till Lynggaardlås.
HÄNGE, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter 0,09 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/SI, bokstaven M, Golden Lady, 17x14 mm, vikt 7,4 g.
HÄNGE, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter 0,09 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS, bokstaven L, Golden Lady, 14x11 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,15 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 18 mm, vikt 4,8 g.
PÄRLCOLLIER, sötvattenspärlor, runda, 2-radigt, lås i silver med flerfärgade äkta stenar, längd 66 cm.
RING, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca W/VS, nagg på en diamant, Guldbolaget i Bergkvara, stl 17,5 mm, vikt 13,1 g.
RING, 18K guld, 2 briljanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, Arvo Andersson, Stockholm 1914, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g, fattning något skev, en klo är av.