Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2013
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW(G)/VS, Ceson, Göteborg 1990, stl 20 mm, vikt 10,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,50 ctv, W/VS-SI, stift, vikt 4,4 g.
SKÅL, silver, med lock, två hänklar med figurer, lock med dekor av blommor, svenska importstämplar, höjd 25 cm, diameter 20 cm, vikt 655,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 1,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 1,6 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,60 ct, ca Cr(J)/VS2, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca Cr(J)/P, stl 19,25 mm, vikt 6,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, W(H)/SI1, GIA diamond dossier 2136393204, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
STIGBERT, ring, 18K guld, 2 odlade halvpärlor, 2 ametister, Engelbert, Stockholm 1954, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g.
Ädelstenar Övrigt
RÖD SPINELL, 9,97 ct, oval blandslipning, 14,10 x 11,82 x 7,32 mm, GIL Stone Report 277370.
Ädelstenar Tsavorit
TSAVORIT, 3,32 ct, blandad kuddslipning, Gem Identification Report, ett antal mycket små nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, safirer och tsavoriter, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med odlad pärla 7,7 mm 24 briljanter 0,26 ctv W/SI, stift
RING 18K guld med safirer tot ca 0,15ct samt briljanter tot ca 0,11ct ca TCR/VS, stl 17 mm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, bitvis roderad, odlade pärlor ca 5,5mm, 6 briljanter ca 0,06ctv, huggies, 6,4g, stift