Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2013
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VS- SI, stl 19 mm, Andersson Arvo Stockholm 1938, stl 19 mm, vikt 2,5 g.
KEDJA, 18K guld, ärtlänk, 1800-talets andra hälft, längd 44 cm, vikt 39,6 g, etui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,1-8,2 mm,18K guldlås med åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 80 cm, etui.
Smycken Rubinring
RUBINRING, 18K guld, 34 briljanter ca 0,006 ct, rubin ca 0,5 ct, storlek 16,75 Ring i rödguld 18K, 34 briljanter samt en rubin ca 0,5 ct, vikt 5,5 g.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 4 delar, silver, gräddkanna, sockerskål, mockakopp med underfat, bricka, Österrike, 1900-tal, kanna höjd 10 cm, vikt 570,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18k vitguld 62 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI höjd 1,5 cm, vikt 6,2 g, stift/clips.
ARMBAND, 18K guld, 12 blå safirer, 36 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, längd 18,5 cm, vikt 16,9 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter och 4 åttkantslipade diamanter 0,55 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, Malmö år 1971, vikt 3,4 g, slitna klor, en klo är av runt en av de större diamanterna.
ARMBAND, 18K guld, 11 cabochonslipade turkoser, 20 droppslipade blå safirer, ca 128 briljant och åttkantslipade diamanter, ca TW-W/VS-SI, svaga fattningar, total vikt 40,3 g.
Visa varaSmycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 1,30 ctv, ca Ca(M-N)/SI, stift, vikt 2,0 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,30 ct (enl gravyr), ca TCr(I)/P1, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, briljant ca 0,73 ct, ca W-TCr/P1, 8 briljanter ca 1,12 ctv, ca W-TCr/P, stl 17,5+ mm, vikt 3,9 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 5,0 mm-8,5 mm, doserat, lås 18K vitguld, smaragder, längd 49 cm, 2 smaragder saknas.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW(G)/P1, 14 carréslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, W.A. Bolin, Stockholm 1954, stl 17,75 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K guld/vitguld, ametist samt 10 briljanter ca 0,30 ctv, nagg, stl 19 mm, vikt 6,6 g.
WILLIAM WHEATCROFT HARRISON & CO, 7 delar, kaffeskedar och sockertång, silver, genombruten dekor, Sheffield 1887, vikt 94,5 g, etui.