Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2013
RING, platina, 16 rubiner, 15 safirer, 30 åttkantslipade diamanter, 8 skadade stenar, nagg, slitna fasettkanter, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 5 carréslipade rubiner, 12 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, stift, vikt 0,6 g, snurrebussar i silver.
CARMOSÉRING, 18K guld/platina, briljantslipad diamant ca 0,33 ctv, ca TW(G)/VS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS, Lars-Ola Sellen, Stockholm 2000, stl 18,25 mm, vikt 5,9 g.
RING, 18K guld, 31 briljant- och 20 baguetteslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TCr/VS-SI, stl 17,75+ mm, vikt 6,7 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter 0,11 ctv, stl 17,25+ mm, vikt 5,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, hjärta, vikt 1,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 25 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 1,5 cm, vikt 1,7 g.
RING, 18K vitguld, 61 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, 23 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, 16,75 mm, vikt 1,9 g, inverterad natural i mittstenen.
HÄNGE, 18K vitguld, 9 bruna briljanter ca 0,50 ctv, ca VS-P, ca 60 briljanter ca 0,34 ctv, ca W/VS-SI, längd 2,2 cm, vikt 2,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 18,75 mm, engelska stämplar, vikt 3,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, ca 70 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, hjärta, modifierad venezialänk, längd 66 cm, vikt 19,0 g.
ENGELBERT, enstensring, 18K guld, briljantslipad diamant 0,03 ct, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g.