Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2013
CARMOSÉRING, 14K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca Ca/SI, stl 19 mm, vikt 5,8 g.
RING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K guld, safir ca 0,50 ct, 6 briljanter ca 0,18 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g.
HÄNGE, 18K guld, akvamarin ca 1,75 ct, 18 briljanter ca 0,22 ctv, ca TCr-TCa/ VS-SI, vikt 1,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 6 briljanter ca 0,36 ctv ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 60 rubiner ca 1,50 ctv, 87 briljanter ca 0,46 ctv, ca W/SI, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 0,60 ct, ca TW(G)/SI2, 19 rosenslipade diamanter (skador, nagg), 8 blå safirer, Peter Gasslander, Stockholm 1967, stl 17 mm, vikt 6,3 g, mittsten med inneslutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ctv, ca TCr/P1, GIA cert nr 1129131973, stl 18 mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,70 ct, ca River(E)/SI2 GIA certifikat nr 2116750741, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g.
LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, 3-armade, Hallbergs, Stockholm 1961, höjd ca 21 cm, vikt ca 1434 g, fyllda, filten håller på att släppa från en botten.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,01 ct, ca TCa(L)/P2, inneslutning når ytan, nagg vid rondist, vikt 5 g.
ARMBAND, 18K guld, 8 rader, ankarlänk, 10 orientaliska pärlor, längd 18 cm, vikt 33,5 g, låset stämplat i Stockholm 1938.
ARMBAND, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 12,2 g.
RING, 18K guld, safir, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, nagg på diamant, stl 17,5 mm, vikt 6,4 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, stl19,5 mm, vikt 6,1 g.