Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2013
LORDRING, 18K guld, cabochonslipad blå safir, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, City-Guld Seth Ekström, Stockholm 1959, stl 20,5 mm, vikt 11,3 g.
RING, 18K guld, 4 briljanter 1,04 ctv, River-TW/VVS2-VS1, IGI cert nr F1G84062 (0,24 ct, E/VS1), cert nr F1G84085 (0,28 ct, F/VS1), cert nr F1G84084 0,28 ct, F/VS1) och cert nr F1G84069 (0,24 ct, E/VVS2), stl 17,25 mm, Sverige år 2002, vikt 6,2 g.
RING, 23K/18K guld, cabochonslipad grön turmalin ca 7,00 ct, inneslutningar, Emil Cederin, Örebro 1909, stl 17,75 mm, vikt 9,7 g.
RING, 18K guld, 16 briljanter ca 0,48 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,2 g, Wadring-Juvel HB i Karlskrona 1993.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,41 ct, ca TCR/SI2, stl 17,5 mm, vikt 7,3.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,56 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Strömdahl Stockholm, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, 1,5-4,0 mm, doserat, lås 18K vitguld, 25 rosenstenar, längd 46,cm, säkerhetskedja, etui.
JACOB ÄNGMAN, minnesked, silver, Rosenholm, GAB Stockholm 1976, längd 22 cm, vikt 98,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljanter ca 0,33 ctv, ca TW/VVS-VS, Engelbert, stl 17 mm, vikt 3,2 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,23 enligt gravyr, ca TW/VS, MGAB Uppsala 1974, stl 18,75 mm, vikt 4,6 g.
AUGUST WILHELM AHNSTRÖM (1836-1853), snusdosa, silver, Växjö 1843, 8x4 cm, vikt 56,8 g, mindre spricka i botten.
ARVID WERNSTRÖM (1878-1811) bägare, silver, gallerkant, invändigt förgylld, Eksjö 17/1800-tal, höjd 5 cm, vikt 21,5 g, något bucklig på fotringen.
HÄNGE, 18K guld, droppslipad rubin ca 1,30 ct, 7 briljanter ca 0,84 ctv, ca W/P1 och 3 prinsesslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW/VS, längd 2,7 cm, vikt 4,8 g.
RING, 14K vitguld, briljantslipade diamant ca 0,90 ct, ca W-TCr(H-I)/SI2, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,4 g, synliga lödningar.