Avslutad | Klockor – Lördag 5 januari 2013
Klockor Jacques Lemans
JACQUES LEMANS, F1 Alarm-Chrono, Ref nr. F-5007B, kronograf, herrur, 39,5 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, alarm, originallänk, viklås, ca 2008.
Klockor Jacques Lemans
JACQUES LEMANS, F1 World-Timer, Ref nr. F-5008, herrur, 39,5 mm, doublé, quartz/digital, mineralglas, datum, originallänk, viklås, ca 2008.
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, "Bark Finish", Ref nr. 18078, Serie nr. 8946429, Cal 3035, Verk nr. 1105651, Boett nr. 18000, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (skadat), dag, datum, Presidentlänk, viklås (skadat, krona saknas), Ref nr. 8723-I/55, cert, april 1986.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC Extreme Black Diamond, Cal SS G4 (ETA 7754), Serie nr. 8, kronograf, herrur, 44,5 mm, DLC (Diamond Lilke Carbon), automatisk (svart rotor), safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, svart diamant (8/8, ca 0,03 ctv, skadad) på bakboett, läderband, originalspänne, ca 2009, serviceetui. Numrerad och limiterad (Nr. 8/50).
IWC, Schaffhausen, Spitfire, Mark XVI, Cal 30110, Serie nr. 3115883, Ref nr. 3255-02, Boett nr. 3494490, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert, januari 2011, box.
L.U.C, fickur, 50 mm, Boett nr. 86428, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, urtavla ej signerad, defekt, gravyr, ca 1925, fickurskedja i gulmetall, läderpåse.
ROLEX, Oyster Perpetual, s.k. "Bubble Back", Chronometer, Ref nr. 2764, Serie nr. 108167, Verk nr. 33232, herrur, 31,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (6/10), läderband, ca 1941.
ROLEX, Oyster, Boett nr. 160, herrur, 31,5 x 34 mm, silver (925), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1935.
AUREOLE, fickur, 49,5 mm, Boett nr. 162312, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, ca 1910.
MORMORSUR, 39 mm, Boett nr. 47790, 18K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, buckla, ca 1860, nyckel.
FICKUR, 41 mm, Boett nr. 18063, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, mönster, ca 1850, etui (G.F. Hallengren).
CARTIER, Roadster, Cal 3110 (ETA 2892 A2), Boett nr. 698814CD/2510, herrur, 37 x 35 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. CCHL, ca 2003.
CARTIER, Roadster, Cal 3110 (ETA 2892 A2), Boett nr. 226728CE/2510, herrur, 37 x 35 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. CCIA/CCHL, ca 2003.
CARTIER, Tank Francaise, Cal 057, Boett nr. 755442CD/2403, damur, 20,5 x 18,5 (25) mm, 18K vitguld, quartz, safirglas, läderband, originalspänne i 18K vitguld ca 2000.
MORMORSUR, 33 mm, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, krans med orientaliska, pärlor, ca 1800.
MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 158015, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, emaljmotiv, monogram, bucklor, ca 1895.
CONSTI MATHEY, mormorsur, 38,5 mm, Boett nr. 60568, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1860.
MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 133162, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, gravyr, mönster, bucklor, ca 1890.
BERTHOUD, A Paris, fickur, 50 mm, Boett nr. 13720, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, ca 1800, nyckel.