81 - 100 av 238
1...456...12 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 5 januari 2013

Klubbad för

Klockor Jacques Lemans

JACQUES LEMANS, F1 Alarm-Chrono, Ref nr. F-5007B, kronograf, herrur, 39,5 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, alarm, originallänk, viklås, ca 2008.

Utrop: 1 100 kr

Klockor Jacques Lemans

JACQUES LEMANS, F1 World-Timer, Ref nr. F-5008, herrur, 39,5 mm, doublé, quartz/digital, mineralglas, datum, originallänk, viklås, ca 2008.

Utrop: 1 100 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, "Bark Finish", Ref nr. 18078, Serie nr. 8946429, Cal 3035, Verk nr. 1105651, Boett nr. 18000, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (skadat), dag, datum, Presidentlänk, viklås (skadat, krona saknas), Ref nr. 8723-I/55, cert, april 1986.

Utrop: 59 000 kr

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC Extreme Black Diamond, Cal SS G4 (ETA 7754), Serie nr. 8, kronograf, herrur, 44,5 mm, DLC (Diamond Lilke Carbon), automatisk (svart rotor), safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, svart diamant (8/8, ca 0,03 ctv, skadad) på bakboett, läderband, originalspänne, ca 2009, serviceetui. Numrerad och limiterad (Nr. 8/50).

19 000 kr

Utrop: 20 000 kr

IWC, Schaffhausen, Spitfire, Mark XVI, Cal 30110, Serie nr. 3115883, Ref nr. 3255-02, Boett nr. 3494490, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert, januari 2011, box.

21 000 kr

Utrop: 20 000 kr

L.U.C, fickur, 50 mm, Boett nr. 86428, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, urtavla ej signerad, defekt, gravyr, ca 1925, fickurskedja i gulmetall, läderpåse.

2 600 kr

Utrop: 2 600 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, s.k. "Bubble Back", Chronometer, Ref nr. 2764, Serie nr. 108167, Verk nr. 33232, herrur, 31,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (6/10), läderband, ca 1941.

8 800 kr

Utrop: 8 500 kr

ROLEX, Oyster, Boett nr. 160, herrur, 31,5 x 34 mm, silver (925), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1935.

6 100 kr

Utrop: 4 500 kr

AUREOLE, fickur, 49,5 mm, Boett nr. 162312, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, ca 1910.

3 600 kr

Utrop: 3 300 kr

MORMORSUR, 39 mm, Boett nr. 47790, 18K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, buckla, ca 1860, nyckel.

Utrop: 2 400 kr

FICKUR, 41 mm, Boett nr. 18063, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, mönster, ca 1850, etui (G.F. Hallengren).

2 200 kr

Utrop: 2 400 kr

CARTIER, Roadster, Cal 3110 (ETA 2892 A2), Boett nr. 698814CD/2510, herrur, 37 x 35 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. CCHL, ca 2003.

16 600 kr

Utrop: 15 000 kr

CARTIER, Roadster, Cal 3110 (ETA 2892 A2), Boett nr. 226728CE/2510, herrur, 37 x 35 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. CCIA/CCHL, ca 2003.

16 400 kr

Utrop: 15 000 kr

CARTIER, Tank Francaise, Cal 057, Boett nr. 755442CD/2403, damur, 20,5 x 18,5 (25) mm, 18K vitguld, quartz, safirglas, läderband, originalspänne i 18K vitguld ca 2000.

Utrop: 26 000 kr

MORMORSUR, 33 mm, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, krans med orientaliska, pärlor, ca 1800.

Utrop: 2 800 kr

MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 158015, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, emaljmotiv, monogram, bucklor, ca 1895.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

CONSTI MATHEY, mormorsur, 38,5 mm, Boett nr. 60568, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1860.

Utrop: 2 800 kr

MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 133162, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, gravyr, mönster, bucklor, ca 1890.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

BERTHOUD, A Paris, fickur, 50 mm, Boett nr. 13720, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, ca 1800, nyckel.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

ELIDA, Chronomètre, fickur, 46,5 mm, Boett nr. 5388, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, mönster, ca 1935.

4 800 kr

Utrop: 3 300 kr