Avslutad | Klockor – Lördag 5 januari 2013
FICKUR, 52 mm, "Gebr. Eppner, Berlin", savonett, Boett nr. 31269, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, monogram, bucklor, ca 1920.
HAMPDEN WATCH Co, fickur, 54,5 mm, Cal Champion (7 stenar, 18 size), Serie nr. 1990879, Boett nr. 4213604, gulmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1904.
Visa varaKlockor Fickur
FICKUR, 51 mm, Serie nr. 3509, Boett nr. 11189, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, innerlock i 18K guld, motiv i innerlock, mönster, bucklor, ca 1860, kedja och nyckel.
MORMORSUR, 32,5 mm, "Catherine á Caen, René Sucr". Boett nr. 171835, 18K guld, skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, mönster, bucklor, ca 1880, kedja, nyckel.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 75196, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910
S. WAHLQVIST, Stockholm, "Half Chronométre", fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. 26069, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1900.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 50,5 mm, Cal P.S. Bartlett, (17 stenar, 16 size), Serie nr. 24921796, Boett nr. 325562, 9K guld, ankargång, skadad urtalva, skadat glas, mönster, bucklor, ca 1925.
FICKUR, 44 mm, Boett nr. 77307/8230, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, gravyr, ca 1880, nyckel
Klockor Corum
CORUM, Admiral´s Cup, Chronograph, Chronometer, Cal ETA 2892A2, Verk nr. 540733, Serie nr. 828104, Boett nr. 285.630.20, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 1170, cert (ej komplett), ca 2004, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster 600, Cal 611, Serie nr. 21683850, Ref nr. ST 136.011, Boett nr. 136.011, herrur, 34,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1964.
OMEGA, Seamaster Professional (200 M), Cal 1438, Seie nr. 53906437, PIC nr. 2850.50.00, Ref nr. ST 396.1062, Boett nr. 396.1062, herrur, 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1465/453, ca 1992, box (ej komplett).
must de CARTIER, Tank, Boett nr. 6 117459, herrur, 23,5 x 23,5 mm, förgyllt silver, manuell, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, originalspänne, ca 1986, box.
HELVETIA, herrur, 34 mm, Cal ETA 2783, Ref nr. 3373, Boett nr. 278301910, 14K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1965.
MORMORSUR, 37 mm, Boett nr. 9225, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1900
OMEGA, Speedmaster, Broad Arrow, Chronometer, "Tachymètre Base 1000", Cal 3303, Verk nr. 78023931, Serie nr. 78023931, PIC nr. 3551.20.00, Ref nr. ST 378.0022, Boett nr. 178.0022, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1620/887, cert, juni 2007, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster De Ville, Cal 562, Serie nr. 20728529, Ref nr. BA 166.020, Boett nr. 166020 SC, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, ca 1963.
JAEGER-LE COULTRE, damur, 16 mm, Cal 496, Serie nr. 1297040, Boett nr. A 717288, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, defekt, gravyr, ca 1957.
CLAUDE VALENTINI, Millennium Sports, "Tachymeter", Boett nr. M 231044 JR, kronograf, herrur, 37,5 mm, doublé, quartz, mineralglas, datum, originallänk, viklås, ca 1999.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 178271, Serie nr. D931813, Cal 2235, Verk nr. 2238323, Boett nr. 2300, midsize, 31 mm, stål/rosa guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla "Pink Goldust Dream" (10 st. 8/8), Jubileelänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 63161-OP7, ca 2006.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 178271, Serie nr. G103669, Cal 2235, Verk nr. A2791348, Boett nr. 2300, midsize, 31 mm, stål/rosa guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla "VI" (11 st. 8/8), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 72161-C3A/RS, cert, december 2010, box, ytterkartong.