Avslutad | Julklapps – Lördag 8 december 2012
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 äkta färgstenar, 20 briljanter ca 0,10 ctv, ca TCr/SI, stift, vikt 3,4 g.
ARMBAND, 18K guld, grekiskt mönster med olika motiv av tempel, skepp mm, säkerhetskedja, längd 19 cm, vikt 28,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 2 blå safirer ca 1,00 ctv, Juvelateljén Evert Lindberg, Göteborg 1973, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g.
WIWEN NILSSON, brosch, nr 86, sterlingsilver, fisk, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1961, längd 6,5 cm, vikt 11,6 g. (d)
MIKIMOTO, pärlörhängen, 14K guld, 4 odlade pärlor ca 6,5-7,0 mm, vikt 6,5 g, skruv, originaletui.
SKÅL, sterlingsilver, genombruten dekor, på fot med åsar, höjd 6 cm, längd 15,8 cm, Sheffield, England, vikt 90,3 g.
VICTORIA CASAL, ring, 18K guld, malakit, pärlemor, vita stenar, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.
RING, 14K guld, vit kalcedon, tsavoriter, 16 bruna diamanter ca 0,20 ct, ca SI, 4 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g.
LAPPONIA, kedja, armband, sterlingsilver, Finland, längd 44+20 cm, kan kopplas ihop till längre kedja, vikt 12,3 g.
LAPPONIA, ring, Minthe, sterlingsilver, design Zoltan Popovits, Finland 2002, stl 17 mm, vikt 6,5 g.
BROSCH, 18K guld, emalj, räv, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca W/VS, höjd 4 cm, vikt 13,1 g
RING, 18K guld, blå safir 0,82 ct, 14 briljanter 0,45 ctv, ca TW(F)/ VVS-VS, stl 17 mm, vikt 6,7 g, Hellström & Åhrling 1990.
SAFIRRING, 18K guld, droppslipad blå safir ca 3,20 ct, 50 baguette och briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 19,5 g.