Avslutad | Julklapps – Lördag 8 december 2012
RING, 14K vitguld, 5 runt fasetterade smaragder ca 1,00 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W(H)/P, stl 17,25 mm, vikt 7,1 g.
2 LJUSSTAKAR, sterling silver, höjd 15 cm, C.G. Hallberg år 1961, vikt 390,7 g, bottenfyllda, små repor.
Silver Fat
GEORG JENSEN, fat, nr 600 Y, Pyramid Collection, sterlingsilver, design Harald Nielsen, diameter 28 cm, vikt 596,8 g.
RING, 14K guld, ovalt fasetterad rökkvarts ca 17 ct, stl 16,75+ mm, utländska stämplar, vikt 11,2 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad rubin, 8 baguetteslipade rubiner, 16 briljanter ca 0,52 ctv, ca W-TCR/VS, stl 19 mm, vikt 11,2 g.
GEORG JENSEN, ring, 18K guld/vitguld, 3-delad, Fusion, design Nina Koppel, stl ca 19,25-19,5 mm, vikt 22,6 g, originaletui, ytterkartong.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,90 ctv enligt gravyr, ca River-TW/VVS-VS, 2 diamanter skadade och ej inräknade i priset, 16 carréslipade safirer, nagg på några, Stockholm 1994, stl 17 mm, vikt 22,8 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd, 10 briljantslipade diamanter 0,20 ctv enligt gravyr, ca W/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, svaga fattningar.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, smaragd, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, längd 41 cm, vikt 8,3 g, svaga fattningar.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 smaragder, inneslutningar som når ytan, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stift, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS, Örns Juvelateljé, Göteborg 1981, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, opal, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g, mindre skador och nagg på diamanter.
RING, 18K vitguld, blå safir, 4 baguettslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, safir med slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 14 ametister ca 1,50 ctv, krokar, ca 1900-talets början, vikt 7,5 g.