181 - 200 av 529
1...91011...27 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 8 december 2012

Klubbad för

RING, 14K vitguld, 5 runt fasetterade smaragder ca 1,00 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W(H)/P, stl 17,25 mm, vikt 7,1 g.

Utrop: 3 000 kr

2 LJUSSTAKAR, sterling silver, höjd 15 cm, C.G. Hallberg år 1961, vikt 390,7 g, bottenfyllda, små repor.

Utrop: 1 200 kr

Silver Fat

GEORG JENSEN, fat, nr 600 Y, Pyramid Collection, sterlingsilver, design Harald Nielsen, diameter 28 cm, vikt 596,8 g.

5 500 kr

Utrop: 6 200 kr

ARMBAND, 18K guld, bismarck, Ahlms, Stockholm 1964, längd 20 cm, vikt 99,1 g.

Utrop: 34 000 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, 0,94 ct, plomberad av IOG.

2 000 kr

Utrop: 1 800 kr

RING, 14K guld, ovalt fasetterad rökkvarts ca 17 ct, stl 16,75+ mm, utländska stämplar, vikt 11,2 g.

Utrop: 2 600 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad rubin, 8 baguetteslipade rubiner, 16 briljanter ca 0,52 ctv, ca W-TCR/VS, stl 19 mm, vikt 11,2 g.

Utrop: 5 700 kr

RING, 14K guld, 5 diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCR/ SI, stl 19,25 mm, vikt 5 g.

Utrop: 2 000 kr

GEORG JENSEN, ring, 18K guld/vitguld, 3-delad, Fusion, design Nina Koppel, stl ca 19,25-19,5 mm, vikt 22,6 g, originaletui, ytterkartong.

8 300 kr

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K guld, tahitipärla ca 10 mm, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.

2 700 kr

Utrop: 3 100 kr

RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,90 ctv enligt gravyr, ca River-TW/VVS-VS, 2 diamanter skadade och ej inräknade i priset, 16 carréslipade safirer, nagg på några, Stockholm 1994, stl 17 mm, vikt 22,8 g.

Utrop: 38 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd, 10 briljantslipade diamanter 0,20 ctv enligt gravyr, ca W/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, svaga fattningar.

1 600 kr

Utrop: 1 500 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, smaragd, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, längd 41 cm, vikt 8,3 g, svaga fattningar.

3 600 kr

Utrop: 3 200 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 smaragder, inneslutningar som når ytan, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stift, vikt 3,3 g.

1 800 kr

Utrop: 1 600 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 7,0-7,5 mm, lås, 18K guld, längd 46,5 cm.

1 500 kr

Utrop: 1 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS, Örns Juvelateljé, Göteborg 1981, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K vitguld, opal, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g, mindre skador och nagg på diamanter.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K vitguld, blå safir, 4 baguettslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, safir med slitna fasettkanter.

4 200 kr

Utrop: 4 700 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 14 ametister ca 1,50 ctv, krokar, ca 1900-talets början, vikt 7,5 g.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

RING, 18K guld, 7 äkta färgstenar (peridot, akvamarin, granat, citrin, blå topas, 2 ametister), 20 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,8 g.

4 200 kr

Utrop: 2 800 kr