Avslutad | Julklapps – Lördag 8 december 2012
ARMRING, 18K guld, 36 briljanter ca 2,50 ctv, ca TW/VS (1 liten skada), 37 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, vikt 23,4 g
COLLIER, 18K guld, pansar, runda fasetterad rubin, smaragd och blå safir, längd 45 cm, Jan Hellströmer, Stockholm 1993, vikt 66,2 g.
Smycken Herring
HERRING, 18K guld, ovalt fasetterad blå safir, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, stl20,75 mm, Gummessons Guld, Stockholm 1967, vikt 11 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, diameter ca 8 mm, lås i 925 silver med safirer och pärla, längd ca 66 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 briljanter ca 0,14 ctv, ca W/VS- SI, 5 smaragder, slitna fasettkanter, Veits Guldsmedja, Stockholm 2007, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K guld, briljant ca 1,30 ctv, ca TW(F-G)/VS1, 60 diamanter ca 2,80 ctv, TW/VVS-VS, stl. 16,75 mm, vikt 11,3 g.
2 LJUSSTAKAR, silver, höjd 14 cm, stpl 830 S samt W.W.H. vikt 323,4 g (ej fyllda).
RING, 14K vitguld, 9 briljanter ca 1,65 ctv, ca W-CR/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g, en diamant skadad i kronan invid rondisten.
BROSCH, platina, 11 gammalslipade diamanter ca 4,25 ctv, ca TW-LY/VS-P, 49 mindre diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, tre diamanter med mindre skador, 5,0 x 3,5 cm, vikt 17,2 g.
2 ALLIANSRINGAR, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW/VS, 3 skadade, 5 blå safirer ca 1,10 ctv, skador och slitage på fasetterna, Kaplans Safir 1994, stl 16,75+ mm, vikt 9,2 g.
RING, 18K guld, 6 granater med gravyr "Amitie", vänskapsring, stl 16 mm, antik, Sverige ca 1850, vikt 1,9 g.
RING, 18K rodierat guld, 12 princesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/VS-SI, 24 briljanter ca 0,24 ctv, ca W/VS-SI, storlek 17,5 mm, vikt 16,7 g.
RING, 18K guld, smaragd ca 0,30 ct, 12 briljanter ca 0,28 ctv, ca SI/W-TCr, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.