221 - 240 av 529
1...111213...27 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 8 december 2012

Klubbad för

ARMRING, 18K guld, 36 briljanter ca 2,50 ctv, ca TW/VS (1 liten skada), 37 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, vikt 23,4 g

Utrop: 20 500 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K guld, 2 odlade pärlor 5,4 mm, tillv i Stockholm 1945, vikt 7,6 g.

Utrop: 2 700 kr

COLLIER, 18K guld, pansar, runda fasetterad rubin, smaragd och blå safir, längd 45 cm, Jan Hellströmer, Stockholm 1993, vikt 66,2 g.

Utrop: 22 000 kr

ARMBAND, 18K guld, längd 20 cm, Jan Hellströmer, Stockholm 1993, vikt 25,7 g.

Utrop: 9 000 kr

Smycken Herring

HERRING, 18K guld, ovalt fasetterad blå safir, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, stl20,75 mm, Gummessons Guld, Stockholm 1967, vikt 11 g.

Utrop: 8 100 kr

RING, 18K guld, briljant ca 0,33 ct, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 12,2 g.

Utrop: 5 500 kr

HÄNGE, 18K guld, smaragd ca 0,75 ct, 49 briljanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, vikt 1,8 g.

Utrop: 6 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, diameter ca 8 mm, lås i 925 silver med safirer och pärla, längd ca 66 cm.

Utrop: 3 200 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 briljanter ca 0,14 ctv, ca W/VS- SI, 5 smaragder, slitna fasettkanter, Veits Guldsmedja, Stockholm 2007, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 3 700 kr

RING, 18K guld, briljant ca 1,30 ctv, ca TW(F-G)/VS1, 60 diamanter ca 2,80 ctv, TW/VVS-VS, stl. 16,75 mm, vikt 11,3 g.

Utrop: 65 000 kr

2 LJUSSTAKAR, silver, höjd 14 cm, stpl 830 S samt W.W.H. vikt 323,4 g (ej fyllda).

Utrop: 2 300 kr

Smycken Herring

HERRING, 14K guld, briljant ca 1,52 ct, ca TCA(K)/P1, stl 21 mm, vikt 12,5 g.

Utrop: 23 000 kr

RING, 14K vitguld, 9 briljanter ca 1,65 ctv, ca W-CR/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g, en diamant skadad i kronan invid rondisten.

6 600 kr

Utrop: 7 400 kr

BROSCH, platina, 11 gammalslipade diamanter ca 4,25 ctv, ca TW-LY/VS-P, 49 mindre diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, tre diamanter med mindre skador, 5,0 x 3,5 cm, vikt 17,2 g.

Utrop: 27 000 kr

2 ALLIANSRINGAR, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW/VS, 3 skadade, 5 blå safirer ca 1,10 ctv, skador och slitage på fasetterna, Kaplans Safir 1994, stl 16,75+ mm, vikt 9,2 g.

Utrop: 7 900 kr

RING, 18K guld, 6 granater med gravyr "Amitie", vänskapsring, stl 16 mm, antik, Sverige ca 1850, vikt 1,9 g.

Utrop: 1 800 kr

RING, 18K rodierat guld, 12 princesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/VS-SI, 24 briljanter ca 0,24 ctv, ca W/VS-SI, storlek 17,5 mm, vikt 16,7 g.

Utrop: 8 300 kr

RING, 18K guld, smaragd ca 0,30 ct, 12 briljanter ca 0,28 ctv, ca SI/W-TCr, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 2 100 kr

Dosor-Etuier Dosor

CIGARETTETUI, 18K guld, 9 X 8 cm, vikt 179,1 g, svensk importstämpel.

Utrop: 56 000 kr

MATSILVER, 18 delar, Olga, silver, blad i rostfritt stål, 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, GAB Stockholm 1960-tal, vikt 928,7 g.

5 100 kr

Utrop: 4 600 kr