Avslutad | Moderna – Lördag 17 november 2012
ARMBAND, 18K guld, design Octavio Sarda Aurispania, Italien, längd 20 cm, vikt 25,8 g, säkerhetskedja med löst lås
COLLIER, 18K guld, design Octavio Sarda Aurispania, Italien, längd 43,5 cm, vikt 54,8 g, säkerhetskedja.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,506 ctv enligt gravyr, ca W(H)/SI, stl 17,25 mm, Guld och Silversmedjan, Sandström DeWit, Linköping 2006, vikt 12,4 g, etui.
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1947, längd 19 cm, vikt 27,7 g, (d).
ATELIER AJOUR, alliansring, 18K guld, 11 carréslipade blå safirer, 11 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW(G)/VS, ihoplödd modell, Stockholm 1998, stl 16,5 mm, vikt 8,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 8-8,2 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stift, vikt 5,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,80 ctv, River(D)/VS1, GIA Dossier, nr 2126809477 och 5126374358, 2 stenkuvert, stift.
MATSILVER, 43 delar, Rosenholm, silver, 11 bordsknivar blad i rostfritt stål, 11 bordsgafflar, 11 bordsskedar, 10 kaffeskedar, design Jacob Ängman GAB Stockholm 1970-tal, vikt 1729,4 g.
COLLIER, 18K guld/rodierat guld, manglad pansarlänk, 5 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, Italien, längd 43,5 cm, vikt 66,9 g.
COLLIER, 2 HÄNGEN, silver, onyx, Evert Gustafsson, Stockholm 1969, längd ca 35 cm, vikt 72,1 g.
LANTZ, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,71 ct, Fancy Yellow/P2, 18 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, Stockholm 2011, stl 15+ mm, vikt 3,1 g.
OLE LYNGGAARD, armband i svart silke, ca 14 mm brett, med tofs, längd 22 cm, med dobbar för Lynggaardlås.
OLE LYNGGAARD, halsband i svart silke, ca 14 mm brett, längd 40 cm, med tofs och dobbar för Lynggaardlås.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,33 ct, River(D)/VS1, GIA Dossier 1119946959, 1 briljantslipad diamant 0,32 ct, River(D)/VS2, GIA Dossier 5126757429, stift, vikt 1,4 g, 2 stenkuvert.