Avslutad | Moderna – Lördag 17 november 2012
OLE LYNGGAARD, örhängen, Blonde, 18K vitguld, brilj ca 0,32 ctv, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, vikt 3,2 g, stift.
HÄNGE/GUMMIREM, 18K guld, delvis rodierat, motiv kompassros, "IDEA", Italien, längd 40 cm, vikt 14,2 g (varav guld ca 8 g).
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,40 ctv, W(H)/SI2, GIA report nr 2141080886 och 2136907359, laserinskription på rondister, stift, vikt 2 g.
51 DIAMANTER, 4 större + 47 mindre briljantslipade diamanter 1,42 ctv (4 st 0,37 ctv, 47 st 1,05 ctv) bruna/VS-SI, några P1.
EFVA ATTLING, hänge/kedja, Little Miss Pretty, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,27 ct, TW/VS, 12 prinsesslipade diamanter 0,38 ctv, TW/VS, längd 40 cm, vikt 6 g, saknar stämplar.
TIFFANY & CO, collier, platina 950/1000, briljantslipad diamant ca 1,03 ct, ca W(H)/VVS2, 44 cm lång ankarkedja, vikt 2,9 g, originaletui och ask.
PER BORUP, pärlcollier, odlade pärlor ca 8,0-8,5 mm, hänge. 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, lås, silver, längd 47 cm, vikt 47,3 g.
COLLIER, ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, Ro-Be Smycken, Stockholm 1963, vikt 26,6 g, skruv, etui.
DIAMANT, briljantslipad, 0,60 ct, TW/VVS2, plomberad av IOG, IOG certifikat nr 1259.
GUCCI, örhängen, Horsebit drops mini, 18K vitguld, stift, vikt 1,8 g, originaletui.
ENGELBERT, ring, 18K guld, rektangulärt slipad bergkristall, skadade hörn, design Stigbert, Stockholm 1950, stl 17 mm, vikt 6,2 g.
CARTIER, ring, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, Love Ring, stl 17,5 mm, vikt 9,1 g, gravyr, certifikat, originalask.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W/VS, stenen är rörlig i sin fattning, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter 0,42 ctv enligt gravyr, ca W/VS, Guldbolaget i Bergkvara, stl 17 mm, vikt 7,0 g, gravyr.