Avslutad | Moderna – Lördag 17 november 2012
REY URBAN, bägare, hamrad yta, Stockholm 1984, höjd 4 cm, diameter 5 cm, vikt 52,7 g, läderpåse.
LANTZ, armring, sterlingsilver, Roland Lantz, Stockholm 1967, mått 6 x 4,5 cm, vikt 50,0 g.
CHIAMPESAN, armband, 18K vitguld, Italien 1900-talets andra hälft, längd 18 cm, vikt 25,8 g.
RING, 18K guld, odlad pärla ca 8,5 mm, Hallbergs, Stockholm 2001, stl 18 mm, vikt 8,2 g.
OLE LYNGGAARD, halsband i svart silke, ca 5 mm brett, med tofs, längd 40 cm, dobbar för Lynggaardlås.
STIGBERT, collier, silver, organisk form, Engelbert Stockholm 1975, längd 52 cm, höjd 6 cm, vikt 35,2 g, en ögla skadad.
ALTON, collier, sterling silver, bergkristall, Falköping 1976, innermått ca 37 cm, vikt 26,9 g.
GEORG JENSEN, manschettknappar, golfbollar i sterling silver, # 132, vikt 19,8 g.
Ädelstenar Smaragder
10 SMARAGDER, 3,00 ct totalt, rund, oval- och smaragdslipade, intensivt smaragdgrön färg.
COLLIER, 6-radig rävsvans varav 5 i sterling silver och 1 i 18K guld (ca 5 g), längd 45 cm, vikt 30,4 g.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, Scherlunds Guldsmedsverkstad, Stockholm 1954, stl 14,75 mm, vikt 12,0 g.
LANTZ, ring, 18K guld, smaragd, Stockholm 1996, stl 16,5 mm, vikt 7,0 g, originaletui, ytterask.
RING, oxiderat sterlingsilver/18K guld, Thomas Johansson, Norrköping 2000, stl 16,75 mm, vikt 8,9, ask.
SVEN DANIELSSON, bägare, silver, invändig förgylld, hamrad yta, signerad Sven Danielsson Motala 1963, höjd 9,5 cm, vikt 106,6 g, gravyr i botten.