Avslutad | Moderna – Lördag 13 oktober 2012
LAPPONIA, brosch/hänge, sterlingsilver, Finland 2007, mått 7,4 x 4,2 cm, vikt 27,4 g.
LAPPONIA, kedja, armband, sterlingsilver, Finland, längd 44+20 cm, kan kopplas ihop till längre kedja, vikt 12,3 g.
LAPPONIA, ring, Electra, sterlingsilver, design Zoltan Popovits, Finland 2001, stl 17,25 mm, vikt 8,8 g.
KUPITTAAN KULTA, hänge, silver, kula, Finland 1966, längd 5 cm, bredd 2,5 cm, vikt 9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter samt 42 baguettslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW(G)/SI, stift, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade svarta Tahitipärlor 11,0 mm, 16 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, W/SI, krokar, vikt 6,4 g.
BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, onyx, stift, vikt 3,4 g, originaletui och original ytterkartong.
BVLGARI, hänge, Bvlgari Bvlgari, 18K guld, pärlemor, stål och onyx, diameter 3,5 cm, vikt 18,1 g, 5-radig lädercollier, längd 39 cm, originalpåse, defekt original ytterkartong.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade Tahitipärlor 13 mm, 28 briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca W-TCr/SI-P, stift/hake, vikt 8,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter ca 1,01 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 1,21 ctv. ca W/VS, vikt 5,9 g, huggies.
BORGILA, bägare, sterlingsilver, invändigt förgylld, Stockholm 1970, höjd 7 cm, vikt 171,0 g, gravyr i botten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 17,25 mm, engelska stämplar, vikt 2,5 g.
SIGURD PERSSON, brosch, silver, tre liljor på blad, Stockholm 1948, vikt 29,3 g, längd 7 cm. (d)
RING, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, engelska stämplar, vikt 7,9 g.
EVFA ATTLING, örhängen, sterlingsilver, the ring, stift, ett stopp saknas, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW/VS-SI, huggies, vikt 5,0 g.