Avslutad | Moderna – Lördag 13 oktober 2012
RING, 18K vitguld, 3 prinsesslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW/VS-SI, Kaplans, Stockholm 2001, stl 16 mm, vikt 8,6 g.
LOUIS VUITTON, kedja/hänge, QGA583, 18K vitguld, rosa safir, 80 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, kedjans längd 38 eller 42 cm, vikt 7,4 g, originalfodral.
LJUSSTAKAR, silver, kvadratisk konande stam, GAB Stockholm 1956, höjd 16 cm, vikt 337,9 g, fyllda.
RING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv (mittsten ca 0,40 ct), ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17+ mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 14K svartrodinerat guld, 54 svarta briljanter ca 0,54 ctv, öppningsbara, stift, vikt 4,5 g, cert.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18,9 cm, engelska stämplar, vikt 9,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 radiantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca TW(G)/SI2- P1(+), stift, vikt 10,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 19 cm, vikt 3,2 g.
BERND JANUSCH, dosa, sterlingsilver, hamrad yta, pärlkant, signerad Bernd Janusch, Taikon Ytterhogdahl 1977, höjd 5 cm, vikt 94,9 g.
BERND JANUSCH & ROSA TAIKON, ring, sterlingsilver, signerad, Ytterhogdal 1975, stl 17 mm, vikt 10,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, Guld och Silversmedjan, Linköping 2003, stift, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, briljant 0,40 ct, River(E)/VS1, GIA dossier nr 1139127640, 18 baguetteslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/SI, stift, vikt 1,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,60 ct, TCr(I)/VS1, minicertifikat The jewellery council of South Africa, stl 15,75 mm, vikt 5,5 g.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca Light Brown - Brown/VS-SI, stl 17 mm, Forma Louise, Uppsala, vikt 7,6 g.
EFVA ATTLING, hänge/kedja, Loving Eye Pendant, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VS, originaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW(G)/SI2, stift, vikt 1,6 g.