Avslutad | Moderna – Lördag 13 oktober 2012
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stift, vikt 1,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW(G)/SI, stift, vikt 1,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/P, stift, vikt 1,7 g.
LES PAVÉS, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(F)/SI1, IGI report F5G83756 (tjock rondist), 8 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 9,8 g, etui, ytterkartong.
CHOPARD, ring, Puskin, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca TW/VVS, refnr. 82/3869, serienr. 2388250, vikt 16 g, stl 18 mm.
LAPPONIA, kedja/hänge, Tundra Flower Set, 14K guld, odlad pärla, design Björn Weckström, Finland 1971, längd 44,5 cm, vikt 4,5 g.
LAPPONIA, ring, Yellow rose, 14K guld, design Björn Weckström, Finland 1971, stl 15,75 mm, vikt 6,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca Light Brown/P1, skruvstift, vikt 1,3 g.
51 DIAMANTER, briljantslipade, 1,97 ct totalt, ca 0,035 - 0,04 ct/st, ca W-TCr/VS, en diamant är ej fullslipad.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,45 ct, 10 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, en med nagg, ca TW/VVS-VS, stl 14,5 mm, vikt 5,1 g, Artinians juveler, 2011.
COLLIER OCH ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, stavar, stavarnas längd 3,1 cm, längd 65 cm, skruv, Karasjok, vikt totalt 31,2 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,73 ct, TW(G)/VS2, diamantcertifikat från Gulwers AB.
ARMBAND, silver, Guld och Silversmedjan, Sven Börje, Lund 1953, stavlänk, längd 19 cm, extra länkbit, berlock "Lund", vikt 20,5 g.
SANDBERG, enstensring, Belle R10105, 18K guld/vitguld, brungul briljant ca 0,48 ct, nagg på rondisten, stl 15,75 mm, vikt 7,6 g.
TAPIO WIRKALA, hänge/kedja, Silvermoon, silver, N. Westerback, 1971, kedjans längd 70 cm, vikt 11 g.