Avslutad | Moderna – Lördag 13 oktober 2012
ENSTENSRING, 18K vitguld, ovalslipad diamant 0,60 ct, ca W(H)/VS2, GIA certifikat nr 2145510540, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
ERIC ROBBERT, collier, silver, organisk form, Trosa 1974, halsring diameter 13 cm, höjd 5,5 cm, vikt 34,9 g originaletui.
COLLIER, kvartskulor, glaskulor med guldfärg, 18,0-20,0 mm, lås, silver, längd 49 cm, vikt 200,5 g.
ARMBAND, kvartskulor, glaskula med guldfärg, 17,5-19,5 mm, lås, silver, längd 22 cm, vikt 73,5 g.
DAVID ANDERSEN, brosch, 3 st örhängen, förgyllt silver, vit emalj, Norge, clips, vikt 13,8 g.
RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, 1,56 ct, rund blandslipning (överdelen briljantslipad), mindre skada på rondisten.
LAPPONIA, hänge/kedja, 18K guld, hjärta, stavlänk, Finland 1993, kedja 42 cm, vikt 5,6 g.
CHIMENTO, helalliansring, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW/VVS, stl 16,25 mm, vikt 1,9 g, originaletui.
MATSILVER, 84 delar; silver, Uppsala, 12 matgafflar, 12 bordsknivar (blad i rostfritt stål), 12 bordsskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar (blad i rostfritt stål), 12 efterrättsskedar (barnskedar) och 12 kaffeskedar, signerade Löfman, Mema 1900-talets andra hälft, tyglindor.
STIGBERT, collier, silver, hamrad yta, Waldemar Jonson Atelje Skara 1974, längd 32 cm, vikt 50,4 g.
CLAES GIERTTA, armring, sterlingsilver, Stockholm 1994, signerad Giertta, 7 x 8 cm,vikt 41,8 g. (d).
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca W-TCr/VS, vikt 1,7 g, höjd 2 cm.
COLLIER, kulor, svart mineral, dobbar, passar till Ole Lynggaard lås, längd 39 cm, etui Ole Lynggaard.
COLLIER, fasetterade granater, onyx och citriner, dobbar, passar till Ole Lynggarad lås, längd 40 cm.