Avslutad | Moderna – Lördag 13 oktober 2012
OLE LYNGGAARD, pärlcollier, lås, odlade sötvattenpärlor, 7,0-7,5 mm, 18K guld, hjärta, mått 1,1 x 1,1 cm, längd 47 cm, originaletui.
MARKSTRÖMS, ljusstakar, silver, design Eric Löfman, signerad Löfman Uppsala 1978, höjd 16 cm, vikt 379,5 g, fyllda.
GIERTTA coaster, sterlingsilver, hamrad yta, signerad Giertta Stockholm 1998, diameter 11,5 cm, vikt 283,6 g. (d)
Silver Fat
4 UPPLÄGGNINGSFAT, sterlingsilver, former av ruter, klöver, spader och hjärter, längd mellan 10-12 cm, Asprey & Co, Birmingham 1900-talets andra hälft, vikt totalt 239,6 g, originaletui.
RING, 18K rodierat guld, 29 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 smaragder, 8 prinsesslipade diamanter 0,62 ctv, ca TW/VS, stift, 5,4 g.
Silver Vas
KARLHEINZ SAUER, vas, sterlingsilver, förgylld invändigt, Klagstorp 1991, höjd 12 cm, diameter 7,7 cm, vikt 243,7 g.
Silver Fat
GEORG JENSEN, 2 saltkar, sterlingsilver, nr 1112, höjd 2 cm, diameter 7 cm, vikt totalt 57,6 g, originalkartong.
RING, silver, cabochonslipad rutilkvarts, stl 18,75 mm, Smyckeboden Olle Torrestad, Halmstad 1964, vikt 17,9 g.
RING, silver, turkos, stl ca 16 mm, Smyckeboden Olle Torrestad, Halmnstad 1966, vikt 21 g.
REY URBAN, armring, Stockholm 1969, sterlingsilver, 6,6 x 5,7 cm, bredd 0,9 cm, box.
GEORG JENSEN, hänge/brosch, Daisy, sterlingsilver, gul emalj, design 2010, kedja 92 cm, diameter 4 cm, vikt 26,3 g, originaletui.
KALEVALA, brosch, silver, fågel, längd 4,3 cm, svensk import, vikt 15,2 g, nål ej silver.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, briljant ca 0,20 ct, ca W/SI, ormlänk, små bucklor, längd 42 cm, vikt 10,5 g.