Avslutad | Klassiska – Lördag 27 oktober 2012
HÄNGE, 18K vitguld (med palladium), kors 7,5 x 4,0 cm med 8 prinsess- (ca 2,00 ctv) och 87 åttkantslipade (ca 1,60 ctv) diamanter ca 3,60 ctv, ca TCr-TCa/SI och TW/VS respektive, vikt 33,2 g. KEDJA, 18K vitguld (med palladium), ankarlänk, längd 61 cm, vikt 132,4 g.
RING, 18K vitguld, 9 gammal- till mediumslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-TCa/SI-P, 4 skadade, 1 nagg, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g.
ÖRRINGAR, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, 4 diamanter skadade, vikt 3,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, biljantslipad diamant 0,63 ct enl gravyr, ca TCa(K-L)/VS, Ceson Göteborg 1973, stl 18,5 g, vikt 2,7 g.
NILS ORSTEDT (1745-1769), bägare, silver, spår av förgyllning, Norrköping 1754, åldermansranka, höjd 10 cm, vikt 76,5 g, gravyr på livet.
MANSCHETTKNAPPAR,18K guld, knutar, Juvelfabriken Stockholm 1947, vikt 10,1 g.
SNAPSBÄGARE, 12 st, silver, förgyllda insidor, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1951, höjd 5 cm, innerdiameter 4,6 cm, totalvikt 334,5 g, originaletui.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,43 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 18,75 mm, vikt 3,3 g.
RING, 14K vitguld, 9 briljanter ca 0,54 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,55 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 13,8 g, Svedbom Vetlanda 1972.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, natural i kronan, 4 rosenstenar, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla ca 9 mm, Björkmans Guldateljé, Stockholm, kedjans längd 45 cm, vikt totalt 7,1 g.
ARMRING, 18K guld, 8 briljanter 0,61 ctv, ca Cr/SI, rubiner, safirer, mått 5,5 x 6 cm, vikt 52,7 g, Bert Anderssons Guldsmedsverkstad, Stockholm 1963.
RING, 18K guld, odlad sötvattenpärla ca 9,3 mm, 6 briljanter ca 0,17 ctv, stl 17,25+ mm, vikt 4,6 g.
RING, 14K vitguld, 3 briljanter ca 0,45 ctv ca W-Cr/VS-SI, stl 19 mm, vikt 4,5 g. Engelska stämplar.
RING, 18K vitguld, odlad pärla 8,0 mm, 6 briljanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, Stigbert för Engelbert, stl 16 mm, vikt 4,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,40 mm, lås 18K guld, längd 49 cm, svenska stämplar, gravyr på låsets baksida.
RING, 18K guld, 55 briljantsli diamanter ca 0,55 ctv, TW-W/VS-SI, stl 19 mm, vikt 5,4 g.