Avslutad | Klassiska – Lördag 27 oktober 2012
RING, 18K vitguld/rodierat guld, smaragdslipad diamant ca 0,80 ct, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW(G)/VVS2, stl 16 mm, vikt 6,5 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,91 ct, ca TW(G)/VS2, GIA minireport nr 2136418138, stenkuvert, stl 17,75 mm, vikt 2,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 carréslipade blå safirer ca 4,25 ctv, 20 briljanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS (mkt litet nagg på en dia), Hovjuvelerare Dahlgren, Stockholm 1970, längd 18,5 cm, vikt 28,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, längd 18,7 cm, svensk kontrollstämpel, vikt 19,5 g.
SMYCKESET, 2 delar, brosch och örhängen, 18K 3-färgat guld, Frankrike, 1800-talet, tennlödningar, några små bucklor baktill, vikt 29,5 g, etui.
ARMBAND, silver, lås i 18K guld, 18 rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, sent 1800-tal, längd 18,3 cm, vikt 18,2 g.
Accessoarer Pennor
PARKER, reservoarpenna, modell 61 Presidential, 18K guld, stift i 14K guld, London England 1973, vikt 31,4 g, gravyr Hasselblads 25-årsjubileum, originaletui och ytterbox.
BESTICKSERVIS, 137 delar, Chippendale, silver/rostfritt stål, 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 bordsknivar 21,4 cm, 5 bordsknivar 20,2 cm, 16 bordsgafflar, 18 bordsskedar, 13 smörgåsknivar, 13 smörgåsgafflar, 14 kaffeskedar, 9 moccaskedar, 1 såssked, GAB Stockholm 1950-tal (5 bordsknivar 1970-tal), vikt 5156,4 g.
MATSILVER, 107 delar; silver, Olga, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 4 smörknivar, 1 såssked, 5 serveringsskedar varav 3 med förgyllda blad, 1 kniv, knivbladen i rostfritt stål, Hallberg, Stockholm ca 1940 och 50-tal.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 7 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
BÄGARE, silver/svag förgyllning, troligen Tyskland Augsburg 1700-tal, höjd 5,8 cm, diameter 5,7 cm, vikt 52,7 g, mindre skador på kanten samt mindre bucklor.
Dosor-Etuier Etuier
KARTUSCHLÅDA i sterling silver, locket original med emblem för Wendes Artilleri, Kristianstad, själva lådan Thomas Byström i Stockholm 1960, 15,8 x 9,0 x 4,2 cm, vikt 357,6 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld/guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 10,30 mm, 16 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,75+ mm, WA Bolin, Stockholm 1979, vikt 9,3 g, etui.
Silver Etui
CIGARETTETUI, silver, safir, vapensköld i 18K guld och emalj, Louis Kuppenheim, Tyskland, Pforzheim 1920/30-tal, 9,5x6,5 cm, vikt 166,5 g, gravyr "gåva från Ingmar von Rosen till Gerhard Lindblom" (chef för etnografiska museet på 1920-30 tal), ej komplett.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd 7,32 ct, 16 briljantslipade diamanter 0,80 ctv, W/VVS enligt gravyr, stl 17 mm, Ge-Kå Rolf Kaplan, Stockholm 1976, vikt 7,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g, en av de mindre diamanterna är skadad.