Avslutad | Klassiska – Lördag 27 oktober 2012
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,46 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 1,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,50 ctv, ca TCr(I)/SI, stift, vikt 1,4 g.
SMYCKESET, 2 delar, granatkulor, doserad collier 4,4 - 9,5 mm, armband 6,7 mm kulor, längd 44 o 17 mm.
67 DIAMANTER, briljantslipade, 2,27 ct totalt, ca 0,03 - 0,035 ct/st, ca W-TCr/VS-SI, 4 är mediumslipade.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,01 ct enligt gravyr, ca W/SI1, nagg i kronan vid rondist, vikt 3,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW, skada i rondist, längd 38 cm, säkerhetskedja, vikt 5,2 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, smaragdslipad, 1,83 ct, inneslutningar som når ytan på underdelen (hålighet).
RING, 18K vitguld, 14 briljanter och 40 bagettslipade diamanter ca 1,53 ctv, ca TW-W /VS-SI, stl 17, V=6,6g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld (kedjan i silver), bagett- och briljantslipade dia ca 0,96 ctv, ca TW-W/VS
RING, 18K vitguld, odlad SouthSea-pärla 11,3 mm, safirer 1,05 ctv, briljanter 0,24 ctv, stl 17 1/4, V=8,6g.
ARMBAND, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, olika nyanser av gult ca VS-SI (enstaka Piqué), längd 18,5 cm, vikt 10,2 g, de flesta gula har naturlig färg.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stift/clips, vikt 5,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,55 ctv , ca TW-W/VS-SI, längd 40 cm vikt 8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 12 smaragder, 4 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TCr-CR/VS, stift, vikt 3,6 g.
BROSCH, 18K guld, 5 doserade halvpärlor, emalj, 4,5 x 4,0 cm, vikt 24,3 g, nåldelen går att montera av, nål ej guld, emaljskador.
Accessoarer Glasögon
GLASÖGON, bågar i 14K guld, trasiga linser, silveretui (gravyr), vikt 24,4 (glasögon) + 97 g (etui).
SMYCKESET, 18K guld, 4 delar: hänge med kedja, ring (stl 16,75 mm), örhängen (stift) och brosch med vita opaler från Coober Pedy i Australien, vikt totalt 50,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,61 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, vikt 1,4 g, stift.