Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 september 2012
SMYCKESET, 3 delar, brosch och ett par örhängen, förgyllt silver, ametister, orientpärlor, Ungern ca 1930, vikt 25,8 g, stift, några pärlor skadade, låsmekanism på broschen trasig.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserad 3,5-7,5 mm, längd 54 cm, silverlås, paste, säkerhetskedja i silver.
BROSCH, silver, treklöver, 3 hjärtslipade ametister, 2 orientaliska halvpärlor, längd 3,5 cm, tennlagning, vikt 7,5 g.
SMYCKESET 4 delar, förgyllt sterlingsilver, collier längd 42 cm, armband längd 19 cm samt ett par örhängen, stift, vikt 33,0 g.
SMYCKESET 4 delar, förgyllt sterlingsilver, collier längd 29 cm, armband längd 20,5 cm samt ett par örhängen, stift, vikt 27,6 g.
SMYCKESET 4 delar, sterlingsilver, bärnsten, collier längd 40 cm, armband längd 20 cm samt ett par örhängen, stift, vikt 12,1 g.
COLLIER, ametistkulor, pärlimmitationer, silverlås med ametist och odlade pärlor, längd 68 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 carréslipade rubiner ca 0,25 ctv, 8 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, stift, vikt 2,3 g.
BROSCH, 18K guld, safirer, orientaliska halvpärlor, omkring 1900, längd 3,0 cm, vikt 1,4 g, något sned, en safir med nagg.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,15 ct, ca W/VS, längd 41 cm, vikt 4,7 g, Malmö.
FLORA DANICA, brosch, förgyllt sterlingsilver, Danmark, mått 6,5 x 3,5 cm, vikt 11,1 g.