Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 september 2012
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, 2 ovala turkosa stenar, krokar, längd 2,2 cm, U it´s you vikt 4,3 g.
U IT´S YOU, ring, silver, ovalt fasetterad sten, stl 18,5 mm, vikt 8 g, slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, 2 fasetterade bergkristaller, stift, U it´s you vikt 3,4 g.
U IT´S YOU, ring, sterlingsilver, rund fasetterad rosenkvarts, stl 16,75 mm, vikt, 4,1 g, stenen sitter löst i sin fattning.
U IT´S YOU, ring, sterlingsilver, rund fasetterad citrin, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g, stenen sitter löst i sin fattning.
HÄNGE, 18K guld, immitationspärlor, svart emalj, 2 färglösa stenar, kors, mått 2,7 x 4,3 cm.
SKÅL, sterlingsilver, vikt 225.7 g, höjd 5 cm, signerad Åke Strömdahl, Stockholm 1962, handarbete.
10 PUNCHBÄGARE, silver, invändigt förgyllda, GAB Stockholm 1962-1965, höjd 3,5 cm, vikt 340,4 g.
Silver Kaffeservis
GRÄDDSERVIS, sterling silver, gräddkanna, sockerskål, vikt 275 g, mindre bucklor.
RING, platina, 8 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm (förminskningsinlägg), vikt 4,1 g.
KEDJA/HÄNGE, silver, bergkristall, längd 82 cm, vikt 40,2 g, Nordwall metallhantverk, Stockholm 1973.